המדרגות בהן התרחש האסון במירון
המדרגות בהן התרחש האסון במירון צילום: David Cohen/Flash90

דביר כהן, שנפצע באסון הקשה במירון, ניצל בנס ממוות, אך איבד את עבודתו ומצא עצמו חסר אונים מול מכונת הבירוקרטיה הישראלית.

בזכות פניית ערוץ 7 לביטוח הלאומי הוא קיבל עשרות אלפי שקלים שמגיעים לו בעקבות הפציעה.

בשיחה עם ערוץ 7 הוא חזר לאותו לילה קשה, ושחזר את הרגעים בהם כבר אמר וידוי ושמע ישראל. "נסעתי למירון לבד", סיפר. "הגענו למעמד ההדלקה. בשלב מסוים התחיל הלחץ והצפיפות הלא נורמלית".

לדבריו, "תוך שניות ספורות מצאנו את עצמנו בערימות. גל של אנשים עלינו. הייתי בשורה אחת לפני האחרונה, בשורות התחתונות ביותר. לקח זמן עד שחילצו אותנו. משהו כמו 25 דקות. הרגשתי שרגעי המוות קרובים. קראתי קריאת שמע ואמרתי וידוי. הייתי מוכן לגרוע מכל".

כהן ברוב הזמן היה בהכרה, מה שגרם שהוא ירגיש את הכל. "הרגשתי כאבי תופת", ציין. "באותו רגע, חוץ מלדעת שיש נשמה בגוף אתה לא יודע איך הם מחוברים. כל העצמות שבורות. ואז איבדתי הכרה לדקות בודדות וללא שום יכולת לזוז".

כששב להכרה, הוא ניסה לקרוא למישהו שיחלץ אותו. "הרגשתי שהנשימה מתחילה להצטמצם. לאט לאט חילצו אותנו, ממש בשניות האחרונות לפני המוות", אמר. "כשהייתי שמה בכלל לא ראו אותי. הייתי קבור מתחת לכל האנשים, רק זרוע ימין שלי הייתה בחוץ. ואני קולט שחצי דקה אני כבר מפסיק לנשום. הייתה מולי רגל של אחד השוטרים. ניסיתי לצעוק לו והוא לא שמע אותי. נופפתי לו עם היד והוא לא שם לב. אז ניסיתי לחבק לו את הרגל אבל הוא לא שם לב. ה' שם בי כוחות כאלה עילאיים שפשוט לקחתי את היד שלי ומשכתי לו את השריר ברגל. לחצתי עליו מאוד מאוד חזק כדי שהוא ישים לב. רק אז הוא שם לב אבל הוא לא הצליח להוציא אותי כי הייתי קבור מתחת לכל האנשים. לקח המון זמן עד שהוציאו אותנו".

משם פונה כהן לבית חולים זיו ובהמשך לבית החולים הדסה עין כרם. "פינו לבית חולים זיו. הייתי מאושפז שמה עד שבת ולפני שבת העבירו אותי להדסה עין כרם", אמר. היו לי שני שברים בקרסול, שברים בגב ובאגן, שברים בירך. אני סובל מחוסר תפקוד עד היום, כאבי גב נוראיים עד היום, כאבי ברכיים ורגליים. בנוסף, לחצים חזקים בריאות, קושי נשימה. יש לי ירך שעדיין לא מתפקדת, עדיין לא מרגישה".

כהן מסוגל ללכת רק בעזרת קביים והוא נאלץ לעזוב את עבודתו בעקבות האסון על מנת שיוכל להתמקד בשיקום הארוך שנמשך עד היום. כשפנה לביטוח הלאומי בכדי לקבל את הסיוע לו הוא זכאי בעקבות נכותו הוא נתקל בחומת הבירוקרטיה. הוא התייצב בפני ועדות רפואיות שונות שבחנו ודנו וחשבו, אך כעבור שנה מאז האסון הוא לא ראה כסף מהביטוח הלאומי.

לאחר פניית ערוץ 7 לביטוח הלאומי, זוהתה התקלה הבירוקרטית שהובילה לכך שכהן לא קיבל את הסיוע, ובימים הקרובים הוא יקבל סיוע בגובה של עשרות אלפי שקלים.

מהביטוח הלאומי נמסר: "לפי חוק הביטוח הלאומי אין אפשרות לשלם 2 קצבאות יחד. דביר הגיש בקשה לדמי תאונה והוכר בה ולאחר מכן הגיש תביעה לקצבת נכות - דבר שגרר התנגשות בזכאותו. בזכות פנייתכם, בדקנו את הנושא והסדרנו את המצב ובימים הקרובים יופקד ישירות לחשבונו הקצבה, רטרואקטיבית בסכום של עשרות אלפי שקלים".

כעת מתכוון כהן להתאגד יחד עם עוד ניצולים מהאסון במירון, על מנת לפעול יחד ולוודא שכל פצוע מהאסון מקבל את הסיוע שהוא זקוק לו לצורך שיקומו המלא.

ליצירת קשר עם דביר כהן: d0533100027@gmail.com