נתן החכם
נתן החכם צילום: יעל אילן

שני עולמות מחברים בין שנת 2022 לבין שנת 1187. למרות שחלפו מאז כאלף שנים, דומה שכמעט מאומה לא השתנה. אז היו אילו חיבורים בין יהודים, מוסלמים ונוצרים ובדיוק אותו הדבר קורה בהצגה החדשה נתן החכם המבוססת על תקופתו של צאלח א-דין, שר האוצר שלו ויהודי חכם שחי בין שני עולמות.

גם היום אתה פוגש שרים וראש ממשלה שמניחים תפילין, אלו החיים לצד אלו שכורעים על השטיח לתפילה וכאלו שעונדים את הצלב על חזם. בדיוק אותו הדבר קורה במחזה.

מוזר? כן. שונה? בהחלט. אמיתי? כנראה שכן.

המחזה, שנכתב ע"י גוטהולד אפרים לסינג, מהחשובים במחזאי גרמניה של תקופת הנאורות מגנה את צרות האופקים הדתית ומעלה על נס את עיקרון הסובלנות והאחווה בין 3 הדתות והאמונות. בימים כל כך קשים ההצגה הזו היא קרן אור של תקווה ואהבה. אהבה לחיים ולבני אדם באשר הם.

עלילת המחזה מתרחשת בשנת 1187, בירושלים של ימי הביניים ומגוללת סיפור מפותל בין נוצרים, מוסלמים ויהודים שמרגיש לעיתים כמו שיעור בסובלנות ולפרקים כטלנובלה מזרח תיכונית.

בעיבוד החדש סיפור המחזה נשאר בבסיסו נאמן למקור – בו יהודים הם מיעוט נרדף ומוסלמים ונוצרים נלחמים על שטחה של ארץ ישראל, אך מוצג במציאות בה ירושלים ושטחי מדינת ישראל זוכים לריבונות יהודית ומדינת ישראל חוגגת 74 שנים.

הצבא המוסלמי בראשות סלאח א-דין מביס את צבא הצלבנים ומושל על ירושלים. צלבן צעיר נופל בשבי הצבא המוסלמי, אך רגע לפני הוצאתו להורג חונן אותו סלאח א-דין ומשלח אותו לחופשי.

הצלבן ששוחרר משוטט בירושלים ונקלע לבית העולה בלהבות, מציל מתוך האש נערה ('המלאך' מכנים אותו) ומתאהב בה. הנערה רחל היא בתו של סוחר יהודי עשיר המכונה "נתן החכם".

מכאן מתחילה שרשרת אירועים מפתיעה. סודות מתגלים, מטלטלים ומנפצים את המציאות של נתן ומשפחתו, הצלבן והסולטן.

מיהו אותו צלבן ומדוע דווקא אותו משלח לחופשי הסולטן המוסלמי?

יהויכין פרידלנדר מגלם בצורה נכונה את נתן החכם, ניר רון את צאלח א- דין (פחות טוב לדעתי) וכן משתתפים סוזנה פפיאן, ניר רון, איצ'ו אביטל ועירית פשטן.

הצגה שונה בדפוס ההצגות, מעלה בתעוזה נכונה את שאלת החיבור בין הדתות ומצליחה לגשר על 1000 שנה של דתות.