לפיד ושקד
לפיד ושקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שרים בממשלה מגיבים בזעם לדברים שהשמיע שר החוץ יאיר לפיד בראיון לחדשות 12 לפיהם הוא אינו שולל הישענות של הממשלה על קולותיה של הרשימה המשותפת.

השרה איילת שקד אמרה כי דברי לפיד אינם על דעתה. "האמירה לא מקובלת כלל, מתנגדת - וחבל שנאמרה". השר מתן כהנא הוסיף כי "הממשלה לא תישען על הרשימה המשותפת למען קיומה".

גם סגן השר אביר קארה מתנגד בחריפות להישענות על המשותפת. "הרשימה המשותפת בעיני לא קיימת. מבחינתי אין שום צורך או רצון להתבסס או לתאם עמדות עם מי שעוסק באובססיביות בפירוק החיים המשותפים במדינת ישראל והתמיכה ישירה בשנאת חינם וטרור. יש לנו רוב. סילמן השבוע הצביעה עם הקואליציה בסיוע לעצמאיים ואני לארואה אותה מצביעה נגד המתמחים, חדרי המיון, רשת הבטחון לעצמאיים או ההתעצמות של צה"ל בחוקים שלי יש רוב ברור בכנסת של 114 חברים לפחות".

בישיבת ראשי סיעות הקואליציה שנערכה השבוע בכנסת הביע גם יו"ר סיעת ימינה, ח"כ ניר אורבך, את חוסר שביעות רצונו מכך ואמר שהדבר אינו מקובל עליו. "איך זה נראה, שעכשיו על כל דבר אנחנו נשב עם המשותפת כדי להעביר דברים? זה לא יכול לעבוד ככה", התלונן אורבך. התשובה שקיבל מראשי סיעות אחרות הייתה: "אין מה לעשות. אנחנו צריכים להפיל את החוקים של האופוזיציה. צריך לבלוע את זה וזהו".

מלבד אורבך ישנם עוד שרים וח"כים בימינה ובתקווה חדשה שהבהירו בשיחות סגורות שלא יסכימו לשתוק לאורך זמן, אם ההישענות על הרשימה המשותפת תהפוך להתנהלות קבועה והזהירו שדבר שכזה עלול לפרק את הקואליציה.

עם זאת, השר זאב אלקין חושב ששיתוף פעולה רציף אינו בא בחשבון, אבל ייתכן שיתוף פעולה נקודתי עם המשותפת.

"בשונה מיאיר לפיד אינני רואה שום דרך להקים ממשלה, שתכלול את הרשימה המשותפת, לא משנה בממשלה או בקואליציה. זה לא בגלל שהיא מפלגה ערבית אלא בגלל האידיאולוגיה האנטי-ישראלית של חברי הכנסת שלה. יחד עם זה שיתוף פעולה נקודתי בכנסת בחקיקה כזאת או אחרת או במהלך אישור התקציב עם חברי כנסת מכל הסיעות, כולל משותפת, הוא מעשה שבשגרה במשך שנים רבות", אמר השר.

הוא ציין כי "ראשי הקואליציה מהליכוד ושרי אוצר מהליכוד - ואני בתוכם - השתמשו בכלי הזה אין ספור פעמים בעבר, וגם היום בנימין נתניהו פועל לפיזור הכנסת ולפתיחה של מעגל מערכות בחירות בלתי פוסקות מחדש באמצעות שיתוף פעולה הדוק עם הרשימה המשותפת".