העותרות ועורכות הדין בפתח בית המשפט העליון
העותרות ועורכות הדין בפתח בית המשפט העליון צילום: ארגון עתים

בבג"ץ התקיים היום (חמישי) דיון בעתירת נשים וארגון 'עתים' בדרישה לאפשר לנשים לגשת לבחינות הסמכה לרבנות לנשים, לצורך הכרה במעבר המבחנים בדומה להכרה בתואר אקדמי לצורך חישובי שכר וכדומה.

כזכור, במסגרת תשובת המדינה לבג"ץ כבר הודיעה המדינה כי מסלול בחינות רבנות לנשים יפתח תחת המשרד לשירותי דת. על פי התוכנית שמקדם ומתקצב השר כהנא בכמיליון שקלים, יוקם מערך מקביל למערך הבחינות של הרבנות בתוך משרדו ולא בתוך הרבנות הראשית.

ועדת היגוי בהובלת רבנים ורבניות תחבר את המבחנים לנשים, שיהיו שווים בהיקף ובעומק למבחני הרבנות של הגברים. כל אישה שתעמוד בהצלחה במבחנים תוכל להתמודד לכל תפקיד ציבורי שדורש תנאי סף של מבחני רבנות.

לאחר שהמדינה ביקשה שוב לדחות את הדיון בבג"ץ והשופטים לא הסכימו, אמר השופט עופר גרוסקופף בפתח הדיון: "אז מה שהמדינה עשתה במשך שנתיים זה לצאת למכרז לראש המערך וליועצים?".

השופטת ענת ברון אמרה בדיון: "לשר יש כוונות טובות. אבל ההכרה המבוקשת היא בשביל שיכירו בה בשווה לתעודה של הרבנות. נניח שיקימו מערך. מי מבטיח שמשרדי הממשלה יכירו בתעודות של המערך החדש? אני לא רואה את זה קורה. חייבים להגיד מראש הבחינות יהיו זהות, אפילו להגיד 'אותה רמת קושי' זה לא פתרון מספיק".

"אם ההכרה תלויה ברצונו הטוב של נציג המשרד הממשלתי, אז זה לא שוויוני", הוסיפה. "לפני שמתחילים ומשקיעים כספים חייבים לוודא שהמערך יהיה שוויוני ואפקטיבי".

השופט גרוסקופף הוסיף: "לא יכול להיות שיהיה 'מערך גברים' ו'מערך נשים'. אם המערך של הרבנות יאפשר לגברים לבחור בין מסלולים אבל נשים מנועות מהמסלול של הרבנות וזה מאוד בעייתי". השופטת ברון: "אני רואה בעייני רוחי שהרבנות הראשית יוצאת בקריאה שלא להכיר במערך של הנשים. כאן קיים הקושי".

מנהלת המחלקה המשפטית של ארגון עתים, עו"ד אלה סקעת, אמרה בתום הדיון כי "היה דיון מוצלח. שמחנו לשמוע את השופטים מצביעים על הקושי המשפטי המובהק בעצם העובדה שבחינות הרבנות חסומות בפני נשים ובכך שמערך הבחינות החלופי המוצע ע"י המשרד לשירותי דת, לא יוכל לפתור את האפליה כלפי נשים. הדיון נמרח שלוש שנים וחבל שהמדינה בכלל לא בדקה את ההתכנות המשפטית של המערך החליפי לפני שהחלה לקדם אותו. אנחנו מקווים שהשופטים יתנו החלטה אשר תקדם את השוויון לתלמידות החכמים העותרות ולציבור הנשים בכלל".