בנייה בדואית לא חוקית בדרום
בנייה בדואית לא חוקית בדרוםצילום: תנועת רגבים

בתנועת רגבים זועמים על הפרסומים לפיהם הממשלה, בעקבות דרישת רע"מ, מתכוונת לאשר את הקמתם של חמישה יישובים נוספים לבדואים בנגב.

ברגבים מציינים כי "ממשלת בנט כבר הקימה חמישה יישובים, ביניהם - חאשם זאנה, עבדה ורחמה, זאת בנוסף ל- 11 יישובים שהוקמו בממשלות אולמרט ושרון ושבע העיירות שהוקמו בשנות ה-70, כולם במטרה אחת ברורה: להסדיר את הפזורה הבדואית בנגב ולהכניס את תושבי הפזורה אל תוך יישובים חוקיים ומוסדרים".

"בפועל, אף יישוב לא הוכיח את עצמו ואף בדואי לא עבר מהפזורה ליישוב חוקי. כל פעם ההבטחה היא שיקימו יישוב והפזורה תתכנס, דבר שמעולם לא קרה", מסבירים בתנועה.

עוד אומרים כי "המציאות כיום בנגב מציירת תמונה ברורה של אפליה על רקע גזעני, כאשר 330,000 יהודים מתגוררים בישובים חוקיים בשטח המשתרע על 55,000 דונם, בעוד 200,000 בדואים גרים ביישובים חוקיים המשתרעים על 135,000 דונם, פי 2.5 שטח. כל זאת בלי לדבר על 100,000 בדואים תושבי הפזורה שהשתלטו על שטח של כ650,000 דונם".

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים מסכם, "מדיניות הלבנת יישובים לא חוקיים לבדואים היא גזענית ואבסורדית. אין מנדט לשום ממשלה להעניק שטחים נוספים להתיישבות בדואית ואין הצדקה להלבנת ההשתלטות הלא חוקית על הנגב במטרה להלבין את המבצר הלא חוקי ברעננה".