יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית צילום: מינהלת הר הבית

סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט ירון מינטקביץ, דחה בקשה המשטרה להרחיק יהודי מהעיר העתיקה, ומתח ביקורת על התנהלותה.

מדובר במקרה בו עצרה המשטרה צעיר יהודי שניסה להיכנס להר הבית דרך אחד השערים בעיר העתיקה בירושלים.

הוא הובא בפני בית המשפט בדרישה לשחררו בערבות ולהרחיקו מהעיר העתיקה למשך חודשיים, בטענה כי הפר את הסדר הציבורי.

עו"ד נתי רום שייצג את הצעיר מטעם ארגון חוננו ציין בדיון כי מדובר באדם ללא עבר פלילי, והוסיף "חוק המקומות הקדושים קובע בדיוק הפוך ממה שהורה השוטר במקום. לא רק שמרשי לא עבר עבירה, אלא שמשטרת ישראל עברה עבירה ופגעה בזכויות היסוד שלו".

השופט החליט לדחות את בקשת המשטרה וכתב: "עיינתי בחומר החקירה ועוצמת החשד נראית נמוכה. מהחומר עולה כי המשיב הזדהה כאשר התבקש לעשות כן, וגם אם הביע מחאה בפני השוטר על הגבלת הכניסה לשטח אל אקצא, ספק אם הדבר עולה כדי עבירה".

עו"ד רום ציין כי "המציאות שבה 9 שערים בהר הבית מאפשרים כניסה רק לבני גזע העם הערבי הינה גזענית ומנוגדת לחוקי יסוד במדינת ישראל, ופוגעת קשות בזכויות האדם ובריבונות בירושלים. היא אף מנוגדת לחלוטין לחוק המקומות הקדושים ולהצהרתם של מפכ"ל המשטרה והשר לביטחון פנים, שאמרו שיאפשרו חופש גישה וחופש פולחן בהר לבני כל הדתות".

"לצערנו, בני הדת היהודית מופלים לרעה בירושלים. מרשי לא רק שלא עבר על החוק, אלא המשטרה פגעה בזכויותיו היסודיות ביותר, ועצרה אותו במעצר שווא. בנוסף היא ניסתה להרחיקו למשך חודשיים מהעיר העתיקה, דבר המראה כאלף עדים כי מדובר בניסיון הענשה של יהודים. מדובר באירוע מקומם שאנחנו שמחים שבית המשפט דחה בפה מלא את בקשות המשטרה", סיכם.