בודפשט, הונגריה
בודפשט, הונגריה צילום: ISTOCK

חברי המפלגה הרפובליקנית בבודפשט, בירת הונגריה, קיימו בימים האחרונים כנס גדול במסגרתו הוקרנו נאומים של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ וראש הצוות שלו מארק מדוז.

אלא ששניים מהנואמים הבולטים שהוזמנו לטקס בבודפשט הואשמו בעבר באנטישמיות ובגזענות, ואף השתמשו בביטויים פוגעניים במיוחד כלפי יהודים וצוענים.

שולט באייר, אחד הנואמים, כינה בשנת 2011 את יהודי בריטניה "צואה מסריחה". גם כלפי הצוענים הוא התייחס במילים קשות ובשנת 2006 כתב כי "במקרה ופוגעים עם הרכב בילד צועני, צריך ללחוץ על הגז".

לאחר מכן בשנת 2013 כתב באייר מאמר נוסף בו התייחס לצוענים, וכתב כי "חלק ניכר מהצוענים אינו כשיר לדו קיום. הם לא מתאימים לחיות בין אנשים. הצוענים האלו הם חיות והם מתנהגים כמו חיות".

בשנת 2016 החליט ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, להעניק לבאייר את אות מסדר ההצטיינות ההונגרי, ובתגובה הודיע נשיא איגוד הקהילות היהודית בהונגריה, אנדראס הייסלר, כי הוא מחזיר את אותו הפרס בו הוא זכה מספר שנים מוקדם יותר מאחר "ואינו מוכן להיות באותה חברה עם אדם אנטישמי וגזעני".

דובר נוסף בועידה הרפובליקנית בבודפשט היה ג'ק פוסובייץ, בלוגר אמריקני ימין קיצוני מפורסם שפירסם דברי נאצה אנטישמים כלפי עיתונאים יהודים ואף השתמש בסמלים אנטישמיים. הוא גם קידם את תאוריית "פיצה גייט" במסגרתה הואשמו בכירים במפלגה הדמוקרטית בפדופיליה.

במהלך הכנס הרפובליקני בבודפשט הוקרן נאום של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ ששיבח את ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, שנבחר לאחרונה לכהונה רביעית כראש ממשלה. "הוא מנהיג גדול, ג'נטלמן, ובדיוק כעת היתה לו תוצאה נפלאה בבחירות. היה לי כבוד גדול לתמוך בו", אמר טראמפ בנאום המוקלט.