סיור שדולת א"י בחומש עם יוסי דגן
סיור שדולת א"י בחומש עם יוסי דגן צילום: שדולת א"י

ארבעה ימים לפני העברת תשובת המדינה לבג"ץ בנושא חומש, הגיעו למקום עשרה חברי כנסת משדולת ארץ ישראל בראשות אורית סטרוק ויואב קיש.

בין הבאים גם ח"כ עידית סילמן שפרשה מהקואליציה וראש מועצת שומרון יוסי דגן. במהלך הביקור פגשו חברי הכנסת את תלמידי הישיבה ואת ראש הישיבה הרב אלישמע כהן.

העלייה לחומש התקיימה גם על רקע ההעלאה הצפויה של חוק ביטול ההתנתקות ביום רביעי הקרוב בכנסת.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הודה לחברי הכנסת על תמיכתם ואמר: "אין לממשלה מנדט לפנות את חומש. הממשלה הזו תתחלף, ואנחנו נשמור על חומש עד שנביא להחלפתה".

"הגענו לכאן, קבוצה גדולה של ח"כים המייצגים את רוב בית המחוקקים של מדינת ישראל, בחיבוק ובהצדעה לחלוצי ישיבת חומש בראשותו של הרב אלישמע כהן, באמירה ברורה שאת הטעות של הגירוש צריך לתקן. אנחנו מאוחדים בדרישה מהממשלה - הסירו את ידיכם מחלוצי ישיבת חומש, ובנו את הישוב הזה מחדש", הוסיף דגן.

ח"כ יואב קיש הדגיש כי "פינוי חומש הוא קו אדום. שדולת ארץ ישראל הגיעה הבוקר לחומש כדי לחזק את ידי המתיישבים החלוצים ולומר באופן ברור: פינוי חומש הוא התקפלות בפני הטרור. אסור לחזור על הטעות של ההתנתקות - ויתורים ונסיגות מחלישות את ביטחון ישראל".

ח"כ אורית סטרוק הוסיפה, "באנו לחומש לומר בקול צלול וברור: אין לממשלה מנדט לפנות את חומש. שדולת א"י בכנסת מייצגת את הרוב הברור והמוחלט של חברי הכנסת, הרוב הימני שגם תמך בהצעת החוק לביטול ההתנתקות בצפון השומרון. אנחנו דורשים מהממשלה למנוע בסוף השבוע הקרוב את ההתפרעות של אנשי השמאל הקיצוני כלפי ישיבת חומש, ולהשתמש לשם כך בכל היכולות של מערכת הבטחון המופעלות שלא בצדק כנגד ישיבת חומש".

יו"ר הקואליציה הפורשת ח"כ עידית סילמן ציינה כי "פגיעה בישיבה, בלומדי התורה , בזכרו של יהודה הי"ד ובהתיישבות - תהיה אסון לעם ישראל ונצחון נוסף לאויבינו שיודעים כנראה יותר טוב מאיתנו - התורה והארץ הם מקור הכוח של העם היהודי. אני מצפה שחברי בימינה לא יתנו יד לפינוי הישיבה ושינוי הסטטוס קוו בחומש, כפי שהתחייבו".