יהודים בהר הבית, הבוקר
יהודים בהר הבית, הבוקר צילום: באדיבות מנהלת הר הבית

בית משפט השלום בירושלים קבע היום (ראשון) כי ליהודים מותר להגיד "קריאת שמע" ולהשתחוות בעת ביקורת בהר-הבית.

ההחלטה יוצאת הדופן של בית המשפט ניתנה בעקבות ערעור על מעצרם של שלושה נערים שהשתחוו וקראו "שמע ישראל" בעת שביקרו בשטח ההר.

הנערים נעצרו על ידי המשטרה בשבוע שעבר וקיבלו צו הרחקה ל-15 ימים מהעיר העתיקה, בעקבות העובדה שהשתחוו והתפללו בתוך הר הבית. טענת המשטרה בבקשה לתנאים המגבילים היא שהתנהגותם עלולה להביא להפרת שלום הציבור.

הנערים הגישו ערעור ושופט בית משפט השלום בירושלים ציון סהראי הורה על ביטול ההרחקות והתנאים המגבילים שניתנו לנערים היהודים על ידי המשטרה.

סהראי כתב בהחלטתו: "לטעמי, לא ניתן לומר שהשתחוות ואמירת קריאת שמע מקיימים חשד סביר להתנהגות העלולה להביא להפרת השלום, כפי שמחייב החוק. קשה להלום מצב ובו קריאת "שמע ישראל" בהר הבית תהווה עבירה פלילית של מעשה העלול להביא להפרת השלום".

השופט ציטט מדבריו של מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי בחודש הרמדאן האחרון, בהם אמר: "הר הבית פתוח. משטרת ישראל מאפשרת לכל תושבי המדינה והשטחים שמגיעים להתפלל בהר לעלות ולקיים את פולחן הדת".

"בנסיבות אלה, הצהרה פומבית של מפכ"ל המשטרה, ממנה עולה בבירור ובפירוש כי כל תושבי המדינה רשאים לעלות להר הבית ולקיים את פולחן דתם, כשמה כן היא קוראת לכל מי שחפץ בכך לעשות כן", כתב השופט סהראי, "התנהגות העוררים נעשית בהתאם לקריאתו הפומבית של מפכ"ל המשטרה ובהתאם לחוק השמירה על המקומות הקדושים, ולא ניתן להחשידם בביצוע עבירה פלילית בשל כך".

עו"ד נתי רום שהגיש את הערר הגיב להחלטת בית המשפט: "אנחנו שמחים מאוד על ההחלטה. הגיע הזמן שמשטרת ישראל תתחיל לאכוף ולעצור מתפרעים ואנשים שעוברים על פשעים בירושלים, ולהגן על תושבי העיר, ותפסיק להתעסק בבעיות אזוטריות תוך הפרה בוטה של חופש הדת של היהודים בהר הבית. משטרת ישראל יודעת כי לא מדובר בעבירה פלילית ולכן היא מנסה לטפול על עולי הר הבית כל מיני עבירות שונות ומשונות. אנחנו שמחים על החלטת בית המשפט הברורה והגיע הזמן שהמשטרה תפסיק להיטפל לעולים היהודים אל ההר".