מתן כהנא
מתן כהנא צילום: Yonatan Sindel/Flash90

סגן שר הדתות מתן כהנא (ימינה) מתכוון לפעול למינוי דיינים גם ללא שיתוף פעולה מצד הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שלעת עתה מחרים אותו ומסרב להפגש עימו.

על פי הדיווח של העיתונאי חנן גרינווד בישראל היום, לאחרונה נעשו מספר פניות מלשכתו של סגן השר כהנא לאנשי הרב יוסף בניסיון להגיע להסכמות מולו ומול הסיעות החרדיות בנוגע לזהות הדיינים, אך נתקלו במחסום.

כפי שפורסם בערוץ 7, לשכת כהנא פועלת להתחיל למנות דיינים עוד בטרם נגמרו הראיונות של כלל הדיינים המועמדים על ידי וועדות המשנה. כלומר, למנות דיינים מתוך הדיינים שכבר היום נמצאים ב"רשומות" ולא להכניס ל"רשומות" דיינים חדשים שצריכים לעבור ראיון בוועדות המשנה.

במידה ויתאפשר הדבר מבחינה משפטית, כהנא לא ימתין לכינוס ועדות המשנה ויפעל למינוי דיינים מיד. על פי גורם בלשכת כהנא, בכוונת סגן השר לדבוק בחלוקה המסורתית של מינוי שליש מהדיינים חרדים אשכנזים, שליש חרדים ספרדים ורק שליש דתיים לאומיים.

בעקבות התפטרותו של כהנא מתפקידו כשר הדתות, הועבר תיק הדתות לראש הממשלה נפתלי בנט. לכן, בראש הוועדה למינוי דיינים יושב כעת ראש הממשלה בנט, אך מי שבפועל פועל בנושא הוא סגן השר כהנא.

מלשכת סגן השר כהנא נמסר: "בעזרת השם נביא לבחירת דיינים נפלאים ומסורים לעם ישראל אשר יבחנו רק לפי מידת התאמתם לתפקיד. אנו פועלים על מנת להגיע להסכמות במינוי דיינים מול מי שמעוניין להגיע להסכמות".