אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן צילום: דוברות

שר האוצר אביגדור ליברמן מתכנן להטיל שורת גזירות משמעותית על האוכלוסייה החרדית בתקציב המדינה הקרוב שיובא לאישור הממשלה בשבועות הקרובים.

בין היתר מתכנן ליברמן להוביל קיצוץ של שליש בתקציב הישיבות, מ-1.2 מיליארד ש"ח ל-800 מיליון ש"ח.

התקצוב של רשתות החינוך ישתנה מ-100% ל-75%. כמו כן החליט שר האוצר על הוספת מבחן מיצוי כושר השתכרות להורים לפעוטות כדי שיוכלו לקבל סבסוד מעונות יום, סיוע בשכר דירה והנחות בארנונה. חרדי לא עובד לא יקבל הנחות בכלל.

למרות האולטימטום של ח"כ ניר אורבך מלפני כחודש, ליברמן נחוש לדרוש מבחן מיצוי השתכרות להורים, והדבר יפגע קשות במשפחות אברכים מהציונות הדתית או מהמגזר החרדי.

במפלגת הציונות הדתית הגיבו לגזירות ליברמן החדשות: "אורבך, שרק לאחרונה הציג כהישג את דחיית הפגיעה בלומדי התורה בסבסוד מעונות היום, קיבל היום סטירת לחי משפילה מליברמן שהכפיל ושילש את הפגיעה בלומדי התורה ובציבור החרדי.

"הגזרות הגזעניות של ליברמן נגד הציבור החרדי לא יעברו, בעיקר כי הממשלה הזו לא תשרוד בעזרת השם כדי להעביר אותן. אבל פרסומן ושנאת החרדים העולה מהן מגחיכה את נוצות האחדות והריפוי שהממשלה הזו מתהדרת בהן ואת נאומי בנט על "גן הפלגנות" שכביכול כל כך מטריד אותו. שנים רבות כבר לא היתה כאן ממשלה שהפיצה כל כך הרבה שנאה וחרמות כלפי רוב העם.

"העובדה שאנשים כמו שקד, כהנא, סער ואורבך יושבים בממשלה ששר האוצר שלה מרשה לעצמו לשים על השולחן גזרות כאלה מלמדת עד כמה רחוק הם הלכו לאיבוד ועד כמה ליברמן בז להם, לא סופר אותם ולא חושש מהם. הוא יודע שהם שבויים בממשלה הזו כדי לשרוד פוליטית ומרשה לעצמו פעם אחר פעם להתריס מולם במצח נחושה", הוסיפו במפלגתו של בצלאל סמוטריץ'.

הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) הציגה במוצאי שבת את הישגיה במסגרת ההסכם הקואליציוני הבאים לידי ביטוי בהחלטת ועדת הכספים של הכנסת להעביר "תקציבי ענק" בסך 740 מיליון ש"ח למגזר הערבי.

ההחלטה כוללת העברת 400 מיליון ש"ח ממשרד השיכון לפיתוח תשתיות, תכנון ובנייה במגזר הערבי, 200 מיליון שקל ממשרד הפנים לרשויות מקומיות ערביות, - 90 מיליון שקלים ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים לתוכניות למאבק בעוני ובאלימות ביישובים ערביים ו-50 מיליון ש"ח ממשרדי המדע והשוויון החברתי לפיתוח תכניות מחקר ומדע ותמיכה בנוער.

עוד צוין, כי ועדת הכספים אישרה אמש גם העברת 75.5 מיליון שקלים נוספים לזירוז אישור תוכניות מתאר ופעולות תכנון ובנייה בישובים ערביים.

לפי מפלגת רע"מ, תקציב זה חיוני מאוד שכן הוא מתמקד בבעיות הדחופות מהן סובלות החברה הערבית והרשויות המקומיות הערביות