דגל ענק ברחבת הכותל המערבידוד הרשקוביץ

אירועי יום ירושלים, לציון 55 שנים לאיחוד העיר, נפתחים הערב (מוצאי שבת), ובמרכזם התפילה החגיגית המסורתית ברחבת הכותל המערבי, במעמד רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ' וראש העירייה משה ליאון.

תפילת ערבית תהיה מוסיקלית, וייקחו בה חלק האמנים ישי לפידות, יצחק מאיר וחיים ישראל.

הרב יעקב אריאל, רבה של רמת גן אמר בסרטון ברכה בצאת השבת כי "הנפת הדגל היא מאורע שמעורר שמחה וכבוד, אין בזה שום מסר שלילי. אם יש כאלה שיש להם כוונות אחרות, לנגח מישהו ולפגוע במישהו, אני מבקש מהם - אל תשתתפו איתנו בהנפת הדגל. הנפת הדגל לא נגד מישהו. היא בעד שמחת עם ישראל שחזר להניף את הדגל שלו אחרי אלפי שנים שירושלים הייתה תחת דגלים אחרים".

גם הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, אמר "ריקוד הדגלים החל לפני עשרות שנים בישיבת מרכז הרב, ביוזמתו של הרב יהודה חזני זצ"ל. מגמתו הייתה לבטא את הקשר בין העיר החדשה לעיר העתיקה, בין ירושלים שהייתה חרבה לירושלים הבנויה", הוא אמר. "מטרתנו להודות לקדוש ברוך הוא על כך שהתחברנו מחדש ללב של עם ישראל, שזה העיר העתיקה והכותל המערבי. לא היה בו (בריקוד) שום מגמה כדי לעורר מדנים או מחלוקות, וכמו שהיה בעבר כך גם היום".

השר חילי טרופר מכחול לבן אמר "נקודת המוצא: ישראל היא מדינה ריבונית וזוהי זכותם המלאה של אזרחיה לצעוד עם דגלי ישראל בבירתה, ביום חגה. לצעוד עם דגלים בירושלים זו לא פרובוקציה, אלא ביטוי לשמחה לאומית לכבודה של העיר שאוחדה לפני 55 שנים. אם יש בשולי הצעדה מי שינופפו שנאה, במקום אהבה – שהמשטרה תטפל בהם.

חבל מאוד שהעיסוק סביב יום ירושלים מתרכז בגינויים בינלאומיים ובאיומי חמאס, ולא סביב האהבה לעיר שחלמו עליה יהודים מכל קצוות תבל, במשך אלפי שנים. האתגרים הבטחוניים קיימים ונתמודד עימם, אבל גם לאהבה לעיר נכון לפנות מקום", כתב טרופר.

"יותר מדי זמן, שחלקים בציבור הישראלי מתנכרים לעיר ומתנצלים על החגיגות סביבה, ואולי לכן צעדה עם דגלי ישראל ברחובותיה כל כך מטרידה אותם. יש בירושלים הרבה בעיות ומתחים, ובכולם אפשר לגעת ובכולם צריך לטפל. אבל היום מוטב לשמוח, אפילו רק מהסיבה שאפשר פשוט להתהלך בה ולחיות בה. עד לפני לא הרבה שנים כל זה היה רק מילים בתפילה וחלום רחוק. חג שמח ירושלים!".

מנגד תקף שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ) בחריפות את צעדת הדגלים שמתוכננת למחר וכינה אותה פרובוקציה "זאת טעות, מצעד הדגלים מחר בשער שכם זו טעות", אמר הורוביץ, "אני חבר בממשלה - היא מאוד חשובה לי, ויחד עם זאת גם אני אומר את דעתי ואמרתי גם לחבריי בממשלה - לא צריך לקיים את צעדת הדגלים במתכונת הזאת. זה מתכון לבעיות. אפשר להעביר אותו בתוואי אחר, לא יקרה שום דבר, וחבל לעשות את הפרובוקציה הזאת בזמן כל כך רגיש. לדעתי זאת טעות ולא צריך לעשות את זה".