חומש
חומש צילום: ירון בלושטיין/TPS

המדינה הגישה את עמדתה לבג''ץ לקראת הדיון שייערך ביום חמישי בעקבות עתירת ארגון השמאל ׳יש דין׳ הדורשת לפנות את ישיבת חומש לאור חוק ההתנתקות שאוסר התיישבות יהודית באזור שפונה בשנת 2005.

המדינה לא נקבה במועד לפינוי חומש בתשובתה לבג"ץ והבהירה כי במקום תתבצע אכיפה נחושה נגד כל בנייה חדשה.

"דין המקום להיות מפונה", נכתב בתשובת המדינה שאושרה על ידי שר הביטחון בני גנץ. "אופי ועיתוי פעולות האכיפה השונות נקבעו וייקבעו מעת לעת על פי שיקול הדעת המסור למשיבים ולגורמים המוסמכים בעניין, לרבות בהתאם להערכות מצב עדכניות אותן מקיים שר הביטחון באופן שוטף".

תשובת המדינה לבג''ץ בעניין חומש
תשובת המדינה לבג''ץ בעניין חומש צילום מסך

מארגון 'יש דין' שהגיש את העתירה לפינוי חומש נמסר: "למרות שמדינת ישראל מודה באופן חד משמעי שההתנחלות חומש היא מאחז שאיננו חוקי ויש לפנותו, היא איננה מפנה אותו. ההחלטה לבחון את עיתוי הפינוי היא שגויה - יש לפנות את חומש כמה שיותר מהר, ללא קשר לשום שיקול פוליטי. בניגוד לעמדת המדינה חשוב לציין כי כוחות הצבא מאפשרים נוכחות של מתנחלים בישוב חומש".

בנט על פינוי חומש: צריך להפעיל שכל ישר, פועלים בשיקול דעת באדיבות המצלם

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס בשבוע שעבר לסוגיית פינוי חומש באירוע חגיגי לכבוד ירושלים שנערך במדרשת אור תורה סטון לינדנבאום.

בתיעוד שהגיע לידי ערוץ 7 ענה בנט לתלמידה ששאלה אותו בנושא ואמר: "החוק במדינת ישראל קובע מאז ההתנתקות שבנייה במקום שהיה חלק מההתנתקות היא בלתי חוקית. נכון להיום לא שינו את החוק וזו עבירה על החוק".

עוד הוסיף כי "כבר עשור מפנים את חומש וגם לפני שנתיים פינו את חומש כולל את אותה ישיבה. האם ומתי ואיך צריך להפעיל שכל ישר".

לדברי ראש הממשלה, "יש עכשיו גל טרור וצריך להפעיל שכל ישר ואנחנו פועלים בשיקול דעת. נתניהו פינה מספר פעמים את חומש. אנחנו נעבוד יחד עם השותפים שלנו כדי להביא את העניין לטיפול".

שרת הפנים איילת שקד אמרה בשבוע שעבר: "אנחנו עושים הכל כדי שחומש לא תפונה, המשך קיום הישיבה שם הוא סמלי ומשמעותי. הישיבה הזו פונתה המון פעמים, צריך לשים לזה סוף ולאפשר לתלמידי הישיבה ללמוד".