אמבר הרד, ג'וני דפ
אמבר הרד, ג'וני דפ צילום: Reuters

בית המשפט במדינת וירג'יניה קבע אתמול (רביעי) כי אמבר הרד, אשתו לשעבר של השחקן ג'וני דפ, הכפישה את שמו והיא תפצה אותו בכעשרה מיליון דולר.

עורך דינו של דפ יפצה את הרד ב-2 מיליון דולרים במסגרת תביעה שכנגד.

דפ תבע את אשתו לשעבר לאחר שבשנת 2018 פרסמה הרד מאמר ב"וושינגטון פוסט" ובו סיפרה כי בן זוגה לשעבר נהג להתעלל בה ושהיא קרבן לאלימות במשפחה.

אמנם במאמר לא הוזכר במפורש שמו של כוכב "שודדי הקאריביים" דפ, אך זה האחרון טען שהיה ברור לקוראי המאמר שמדובר בו לאחר גירושיהם המפורסמים בשנת 2016 כעבור 15 חודשי נישואין בלבד. הוא תבע ממנה פיצויים בגובה 50 מיליון דולר בעבור הוצאת דיבתו והנזק שנגרם לו בעקבות טענותיה.

מנגד, הרד השיבה בתביעה שכנגד בסכום של 100 מיליון דולר וטענה שהייתה אלימה כלפיו רק במצבים בהם נאלצה להגן על עצמה מפניו.

ג'וני דפ
ג'וני דפ צילום: REUTERS

שלב העדויות ארך שישה שבועות והוא שודר בשידור חי. על דוכן העדים התייצבו מכרים של בני הזוג לשעבר ואנשי מקצוע רבים. בין העדים הייתה הדוגמנית קייט מוס, בת הזוג של דפ במשך 4 שנים לפני למעלה מ-20 שנה.

היא העידה לטובת דפ ואמרה בין השאר: "הוא מעולם לא דחף אותי, בעט בי או זרק אותי במורד המדרגות". כשדפ עלה לדוכן העדים הוא אמר: "מעולם לא הייתי אלים כלפי אמבר וכלפי שום אישה אחרת".

את הניצחון בבית המשפט ראה דפ כשהוא שוהה בבריטניה יחד עם הגיטריסט ג'ף בק, עמו הוא משתף פעולה כבר כמה שנים. מעריציו של דפ קיבלו אותו בימים האחרונים על הבמה בתשואות רמות. באחת ההופעות ישבה בקהל קייט מוס, בת הזוג לשעבר.

אמבר הרד לאחר ההפסד בבית המשפט
אמבר הרד לאחר ההפסד בבית המשפט צילום: REUTERS

עורכי דינה של הרד תקפו אותו על חוסר הנוכחות שלו בבית המשפט. "חוסר הנוכחות שלך מוכיח מהו סדר העדיפויות שלך", אמרו לכלי התקשורת. "ג'וני דפ מנגן בגיטרה בבריטניה בעוד שאמבר הרד ממתינה לפסק הדין בווירג'יניה. דפ לוקח את הזילזול שלו לסיבוב הופעות".

עורך הדין של הרד אמר בנאום הסיכום בפני חבר המושבעים: "לא מדובר בשאלה מי היה בן זוג טוב יותר, או אם אתם חושבים שייתכן שגברת הרד התעללה במר דפ. אם אתם מאמינים ששניהם היו אלימים זה כלפי זה – אז אמבר זוכה. אם אמבר ספגה התעללות אפילו פעם אחת - היא זוכה. מר דפ אינו יכול להוכיח שהוא לא התעלל באמבר אפילו פעם אחת. פסיקה נגדה תשלח מסר האומר שלא משנה מה קורבנות של התעללות יעשו - תמיד הם יצטרכו לעשות יותר".

בנאום הסיכום של עורכת דינו של דפ היא אמרה למושבעים: "בהחלט יש אדם מתעלל בבית המשפט, אבל לא מדובר במר דפ. הוא זה שחווה התעללויות מילוליות, פיזיות ורגשיות מתמשכות מצידה של גברת הרד. אנא השיבו למר דפ את חייו בחזרה, על ידי כך שתגידו לעולם שהוא אינו המתעלל שגברת הרד טוענת שהוא".

לאחר ההפסד בבית המשפט כתבה הרד בחשבון האינסטגרם שלה: "אני חסרת מילים ומאוכזבת. הר הראיות לא הספיק מול הכוח חסר הפרופורציה של בעלי לשעבר. אני אפילו יותר מאוכזבת מהמשמעות של פסק הדין הזה לנשים אחרות. זה מחזיר את השעון אחורה לתקופה שבה אישה שעמדה על שלה הושפלה בפומבי. עורכי הדין של ג'וני הצליחו לגרום למושבעים להתעלם מהעניין המרכזי של חופש הביטוי, ומראיות חד־משמעיות. אני עצובה שהפסדתי במשפט, אבל אני יותר עצובה שאיבדתי זכות שחשבתי שיש לי בתור אמריקנית - הזכות לדבר בחופשיות".

דפ הגיב גם הוא בחשבון האינסטגרם שלו: "לפני שש שנים חיי, חיי ילדיי, חייהם של הקרובים אליי וגם חייהם של אלה שהאמינו ותמכו בי במשך כל כך הרבה שנים, השתנו לעד. ושש שנים לאחר מכן חבר המושבעים החזיר לי את חיי. מההתחלה המטרה של התביעה הייתה לחשוף את האמת, ללא קשר לתוצאה. אמירת האמת הייתה משהו שהייתי חייב לילדים ולכל אלה שהמשיכו לתמוך בי. אני מרגיש שלווה בידיעה שסוף-סוף השגתי את זה".

הוא הוסיף: "אני נפעם מכמויות האהבה, האדיבות והתמיכה שקיבלתי מכל העולם. אני מקווה שהדרך שלי לגרום לאמת להיאמר תעזור לאחרים - גברים ונשים - שמצאו את עצמם בסיטואציה כמו שלי. אני גם מקווה שהמצב כרגע יחזור לחף מפשע - עד שיוכח אחרת. הטוב עוד צריך להגיע ופרק חדש מתחיל".

פורום הארגונים למען המשפחה הגיב לידיעה על ניצחונו של דפ בבית המשפט: "תלונות שווא הן רעה חולה המשמשת לצערינו גם בישראל כקלף בידי נשים כנגד גברים. שעור תלונות השווא בישראל מוערך ב-30 אחוז ולמרות זאת לא מוגשים כתבי אישום. תלונה כזו הורסת חייו של גבר ומפרקת משפחות. אנו קוראים בהזדמנות זו לשר המשפטים להוביל שינוי במערכת המשפט מכוחו נפגעים לא יחששו להתלונן ומעלילות שווא תענשנה כדין".