נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון טענה בישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) כי "יש מלא פייק ניוז שמפיצים על הממשלה, מכונת הפייק מטורפת".

ראש הממשלה נפתלי בנט הסכים עם שאשא ביטון: "כן, זה נורא, מכונת הסתה של ממש, בשבוע שעבר הפיצו שאני משחק קנדי קראש. אני אפילו לא יודע איך משחקים".

"וגם אמרו על השיפוץ כאילו זורם לי כסף בברז, כל השיפוץ בבית היה על חדר ממ"ד שהפכו לעבודה ובטחון בחצר שאכן זה יקר, אבל זו החלטת ביטחון. עלות השיפוץ של הבית שלי היא 160,000 ש''ח, כל היתר זו עלות אבטחה".

עמדת חמאס מול ישובי עוטף עזה
עמדת חמאס מול ישובי עוטף עזה צילום: משתלת בן בן

ישיבת הממשלה הבוקר נפתחה בהתייחסות ראש הממשלה בנט לירי הרקטה בליל שבת לעבר ישראל. בנט אמר כי "ביום שישי בלילה תקפנו והשמדנו סדנאות לייצור אמצעי לחימה ועוד מספר מטרות של חמאס בעזה. זאת בתגובה לירי רקטה בודדה מכיוון רצועת עזה שיורטה ע"י כיפת ברזל. שלא כבימים עברו אנחנו כבר לא מחפשים תירוצים עבור המחבלים, לא מגדירים אותם סוררים ולא קצר חשמלי. מבחינתנו חמאס הוא הכתובת''.

לטענת בנט, השנה האחרונה הייתה השנה השקטה ביותר מזה עשור עבור תושבי הדרום. "מממוצע של מאות רקטות בשנה ירדנו ל-7 רקטות, ללא פגיעה בגוף ובנפש. עם הקמת הממשלה שינינו את המדיניות מול חמאס, בכמה מימדים. הפסקנו מיד את העברת מזוודות דולרים לחמאס ועברנו ממדיניות של הכלת ירי על ישראלים לאפס סובלנות.

''לצד זאת, שינינו גם את הגישה שלנו לתושבי הרצועה, ופתחנו עבורם את האפשרות לעבוד בישראל. משכורת ממוצעת של תושב עזה בעזה היא בערך 800 ש"ח ובישראל בערך 8,000. המרכיב הזה מהווה מרסן לא מבוטל וגם יוצר בידול בין חמאס לבין התושבים''. ראש הממשלה הבהיר: ''אנחנו נפעל בעוצמה מול כל ניסיון לערער את השקט הזה. המחירים שאנו נגבה מהאויב על כל פעולה נגד אזרחנו יהיו גבוהים וכואבים''.

בנט התייחס לניסיונות של האיראנים לפגוע בישראלים ביעדים שונים בחו"ל. "זרועות הביטחון של מדינת ישראל פועלות כדי לסכל ניסיונות פיגוע בטרם יציאתם לפועל. נמשיך לפגוע בשולחי המחבלים ובשולחי שולחיהם. הכלל החדש שלנו הוא: מי ששולח - משלם.

"לצד זאת, פנינו לאזרחי ישראל באזהרה להימנע בעת הזו מלטוס לטורקיה אם זה לא הכרחי, בדגש מיוחד על איסטנבול. הסכנה שם עדיין גבוהה. אני קורא לאזרחי ישראל לגלות אחריות אישית ולשמור על ביטחונם''.

ראש הממשלה סיפר גם על המאבק ביוקר המחיה, "המחירים בישראל האמירו בעשור האחרון ולמרות שהאינפלציה בישראל כרגע היא מהנמוכות בעולם, הרמה הכוללת של המחירים היא פשוט גבוהה. היום מביאים שרת הכלכלה ושר האוצר אביגדור ליברמן החלטה לקידום כניסת חברות זרות לשוק הקמעונות בישראל.

"הדבר הכי חשוב למלחמה ביוקר המחייה הוא תחרות. אני אומר את זה כמנכ"ל לשעבר - הכוח הכי חזק הוא תחרות. רק ככה מורידים את המחירים. אנחנו נמשיך להגדיל את התחרות כדי להוזיל את עלות המחייה בישראל בכלל התחומים''.

בנט הוסיף: ''אני קורא לכולם להרים ראש ולהיות גאים בעשייה וברוח הטובה שיש פה בין השרים, אנחנו לא נשברים ואנחנו לא מוותרים על אזרחי מדינת ישראל. האחריות בידי כל אחד ואחת מאיתנו".