גלי בהרב מיארה
גלי בהרב מיארה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אני מודה שאני לא מצליח להבין את ההיגיון של ח"כ יואב קיש, שאיים כי ‏אם היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה תאשר מינוי רמטכ"ל לממשלת מעבר, היא "תוחלף מיידית שנחזור לשלטון".

יכול להיות שהיועמ"שית ראויה להתחלף בגלל דעותיה הפוליטיות, שעד כה לא נחשפו. אין לי מושג. אבל אם יש סיבה שהיא ממש לא סיבה להחלפתה, זה החלטת שר הביטחון, והממשלה כולה, על מינוי הרמטכ"ל הבא של צה"ל.

הרי הטענה העיקרית כנגד מערכת המשפט היא האקטיביזם השיפוטי: ההתערבות של המשפטנים בכל הרמות - בג"ץ, היועמ"ש הממשלתי והיועמ"שים בכל הדרגים - בהחלטות שלטוניות. זה מה שניסתה הגב' בהרב-מיארה לעשות כשניסתה למנוע את מינוי הרמטכ"ל. בא שר הביטחון ושיכנע אותו שהסמכות למינוי רמטכ"ל היא שלו, בכובעו כמיניסטר, ושל הממשלה כולה, ואל לה ליועצת המשפטית להתערב בהחלטות לגיטימיות של הדרג הממשלתי, גם אם מדובר בממשלת מעבר.

מינוי רמטכ"ל הוא המהלך הכי לא פוליטי שיכול להיות. הרמטכ"ל מסיים את תפקידו במועד נקוב. כל ממשלה אחראית צריכה לדאוג לרציפות פיקודית – וזה בדיוק מה ששר הביטחון עושה. והיא כאמור השתכנעה.

ודווקא כאן בא ח"כ מכובד מהליכוד, שגם מבין משהו בענייני פיקוד צבאי, ומנסה לשבש את ההחלטה שלה. איפה ההיגיון?

הרי בעתיד כלשהו, גם ממשלת הליכוד תהיה ממשלת מעבר: בעוד שנה, או שנתיים, או שלוש או בעוד ארבע שנים (הלוואי!). ושרי הליכוד ירצו לממש את סמכותם המיניסטריאלית גם כשיכהנו כממשלת מעבר בלי הפרעה משפטית. באה כעת היועצת המשפטית לממשלה והניחה בפניהם יופי של תקדים: מותר גם לממשלת מעבר למנות בעלי תפקידים בכירים דוגמת הרמטכ"ל. מה ההיגיון לקחת את התקדים החשוב הזה, ולקרוע אותו לגזרים?

נציגי הליכוד בכנסת, יותר מדי פעמים, גורמים לי לחלום חלום מתוק שאני מצטער שלא ניתן לממש אותו: ממשלת ימין מלא-מלא – בלי ליכודניקים.

חגי הוברמן הוא עורך השבועון "מצב הרוח"