דורון אלמוג
דורון אלמוגצילום: לירון מולדובן

תהליך השיקום הוא תהליך המשול ליציאת מצרים. משעבוד לחירות. תהליך של בחירה אישית של האדם הפצוע להביא תקווה לעצמו ולבני משפחתו. לגייס את כל כוחות הגוף והנפש, לצלוח ים סוף של ייסורים כדי לזכות שוב בעצמאות ועמה גם שיקום הכבוד העצמי.

ומה עם אלו שאין בכוחם להגיע לעצמאות הנכספת? שם מתגלם המבחן החברתי - לאומי ברמה הגבוהה ביותר. מבחן הערבות ההדדית. מבחן אהבת האדם באשר הוא.

"בנגב ייבחן העם בישראל ומדינתו" הכריז דוד בן גוריון. אך מימוש חזונו הרחב והאופטימי בדבר הפרחת השממה מתקדם באיטיות. תושבי הדרום נדרשים במשך שנים לכתות רגליהם הלכה למעשה אל מרכז הארץ, במטרה לזכות בשירותי רפואה בסיסיים ואיכותיים אשר אינם נגישים עבורם באזור מגוריהם. נדרשים להמתין זמני המתנה ארוכים לתורים, טיפולים, רופאים ומיטות למטרת אשפוז שיקומי בעודם נתונים בסבל מתמשך.

פתיחת בית החולים השיקומי החדש בעדי נגב-נחלת ערן היא בשורה גדולה בעלת חשיבות היסטורית לכל תושבי הדרום, מקרית גת עד אילת. עבורי, זהו רגע מרגש בשבועה לערן אחי ששכב מדמם שבוע ימים עד שחולץ ללא רוח חיים ולערן בננו נולד עם מוגבלות קשה. הרב קוק כינה ילדים כמו ערן בננו "נשמות גבוהות". אלו שבאו לאוויר העולם בלי יכולת לתקן עצמן והסיבה להגעתן, לדברי הרב קוק, היא לתקן אותנו.

יחד איתי במעמד המרגש גם הצוותים הרפואיים המסורים שלנו נשבעים להעניק אהבה וטיפול מקצועי מעולה, מהטובים בעולם. צוותים העושים לילות כימים באהבה ומקצועיות אין קץ. בכפר השיקומי שלנו הצוותים כולם נשבעים לנתץ שעבוד לדעות קדומות וסטריאוטיפים. נשבעים לשלב ילדים כמו ערן בננו בחברה. להעניק תקווה לפצועים, לנכים ולמוגבלים כל עוד נשמה באפנו.

המרכז הרפואי על שם "גלוריה והארווי קיילי" הוא לא רק בשורה רפואית עבור תושבי האזור. המקום יגדיל ויגוון באופן משמעותי את מספר מקומות התעסוקה בדרום. יספק מקומות עבודה במקצועות הבריאות, הרווחה והמשרות לעובדים כלליים. יקדם מחקרים ושיתופי פעולה עם אוניברסיטאות ומכוני מחקר מהטובים בארץ ובעולם שיעמידו למטופלים שיטות וטכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך. הכפר השיקומי "עדי נגב-נחלת ערן" הוא מקום בו פועלים בהרמוניה יהודים, מוסלמים ונוצרים. מקום בו הפצוע, הנכה והמוגבל ניצב במרכז ההוויה וכולם נרתמים לשרתו ללא הבדל דת, מין, גזע או צבע. עשייה הנתפסת על ידי כל עושיה כמלאכת קודש.

אנו יוצרים עידן חדש של רפואה מקצועית, חברתית וכלכלית למדינת ישראל בנגב וזוכרים בכל רגע כי עוצמתה של השרשרת האנושית לעולם נמדד בעוצמת החוליות החלשות. ככל שנעשה לחזקן, נהיה אנשים טובים יותר וחברה חזקה יותר. זהו מבחן של ערבות ההדדית, ואהבת האדם. עוד צעד קטן למקום הנשגב הנקרא "חברת מופת".

---

אלוף (מיל') דורון אלמוג-אברוצקי הוא יו"ר הסוכנות היהודית, יו"ר "עדי נגב-נחלת ערן" וחתן פרס ישראל תשע"ו