אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע הבוקר (ד') את אורטל בנימין ורינת ינקו בהתעללות ותקיפת פעוטות ב"גן סיגל" בחולון שבו עבדו כסייעות.

כ-30 הורים לפעוטות מהגן הגיעו לבית המשפט לשמוע את הכרעת הדין.

השופט יוסף טופף אמר בפתח הדיון כי "לפניי כתב אישום קשה המגלם מסכת אירועי אלימות, שכללו מעשי אלימות, תקיפה וחבלה על בסיס יום יומי, לעיתים שעה אחר שעה. לצורך הכרעת דין זו האזנתי ל-44 עדויות, עיינתי במיצגים רבים וצפיתי בעשרות שעות של סרטונים''.

השופט תיאר: ''אחרי שההורים שמו את ילדיהם חסרי הישע ושער הגן נסגר, ראיתי מכות, הטחות, האבסה, ראיתי תינוקות מחבקים זה את זה ברגעי מצוקה ובכי, ראיתי סייעות בגן ילדים - שלא אוהבות ילדים. אין בלבי די צער להביע כלפי הפעוטות שחשו מצוקה ולא היה מי שיושיע אותם".

השופט המשיך להקריא את הכרעת הדין: "הנאשמות היו אמונות על הטיפול בפעוטות, הן תקפו אותם שלא כדין, הן ביצעו מעשי התעללות בעודן אחראיות עליהם. ההתנהלות האלימה הפכה לשגרה בגן".

"לאחר שצפיתי בסרטונים, שתיעדו את שהתרחש בגן, קבעתי כי הם קבילים בתביעה. בעידן הנוכחי כשיש יכולת לתעד מידע, הגענו למצב שגבוה הסיכוי שאנחנו מתועדים באופן כלשהו, אם באופן פרטי או ציבורי. על בית המשפט לקבל את המידע הזה ובכך לצפות במתרחש כאילו נכח במקום - מדובר בראיה קבילה שאין יותר מדויקת ממנה להבין מה אירע.

"מוטב היה שמשטרת ישראל תשיג את מכשיר הקלטת מצלמות הווידאו, אך לא כך היה, אלא ההורים דרשו אותו לאור התנהגות חשודה של ילדיהם", הוסיף השופט. "הורי הפעוטות פעלו בזהירות, הם חתרו לרדת לחקר האמת ופנו למשטרה רק אחרי שהיו בטוחים שצוות הגן פעל באלימות שפגעה בילדיהם. אין כל חשש לשיבוש או סיבוך הראיות".

ערן כרמל, אב לתאומים מגן סיגל בחולון, הטיח באחת הסייעות: "מה הם עשו לך? הם רק שיחקו בבימבה. את הדין תתני גם למעלה".

לפני כשנה וחצי פרקליטות מחוז תל אביב הגישה כתבי אישום נגד בעלת "גן סיגל" בחולון וחמש סייעות, בגין תקיפה והתעללות בפעוטות הגן במשך כשנה. בכתבי האישום תואר כיצד הסייעות אחזו בפעוטות בחוזקה, משכו אותם בידיהם וברגליהם וגררו אותם, הטיחו אותם בחוזקה על מזרנים וכיסאות, סטרו ובעטו בהם.