חאן אל אחמר
חאן אל אחמר צילום: פורום עוטף ירושלים

תנועת 'רגבים' הגישה עתירה לבית המשפט בבקשה להוציא צו חלוט שיורה למדינה לפנות מיד את 'חאן אל אחמר'.

עתירת רגבים הוגשה לאחר שבסוף השבוע האחרון הסתיימה תקופת 120 ימי הארכה שקיבלה המדינה מבג"צ על מנת להסביר מדוע לא פונה חאן אל אחמר עד כה.

העתירה הראשונה בנושא הוגשה לפני 13 שנים ובכל אחת מהעתירות בג"צ קבע שדין המאחז להיהרס, אך מעולם לא נקבע תאריך סופי לפינוי. בדיון האחרון, השופט נועם סולברג הוציא צו על תנאי למתן תגובה תוך 120 יום, אך ציין שקרב היום בו בית המשפט יידרש להכרעה ברורה לכאן או לכאן.

כאמור, בסוף השבוע הסתיימה תקופת הארכה אך תגובת המדינה טרם התקבלה בפרקליטות. יצויין כי בתי המשפט יצאו ב-21 ליולי לפגרת קיץ למשך 45 ימים וישובו לסדרם בחמישי לספטמבר. בתגובה לכך, הגישו עורכי הדין של רגבים בקשה לבג"צ למתן צו מוחלט שישים סוף לזלזול בבית המשפט ובציבור ויציב תאריך להריסת חאן אל אחמר.

נוסח הבקשה מגולל את הסחבת המשפטית בתיק ומציין כי לפני כשנה הודיעה המדינה כי חלה התקדמות בגיבוש מתווה מוסכם לפינוי ואף על פי כן במועד המבוקש הודתה המדינה כי בפועל אין כל מתווה מגובש ואין תאריך סופי למימוש צווי ההריסה ולכן ביקשה ארכה של חצי שנה נוספת. משזו חלפה ללא כל שינוי, המדינה ביקשה 120 ימים נוספים שכאמור הגיעו לסיומם זה עתה כאשר המדינה מתעלמת ולא מגיבה כלל.

עו"ד אבי סגל המייצג את 'רגבים' בעתירה זו מציין: "המדינה מנסה להתחמק מהכרעה ומנסה להרוויח עוד 45 יום בטריק בירוקרטי מביך, לבקש 120 יום שמשמעותם 165 ימים. אחרי סחבת של עשור, לא הופתענו שגם הפעם המדינה מצפצפת על בית המשפט ופשוט מתעלמת מהחוק. במקרה של חאן אל אח'מר בג"ץ חייב לשים סוף לקרקס ולהוציא צו מוחלט הקובע יעד לפינוי המתחם ונקווה שצעד כזה יבלום ולו במעט את ההשתלטות העבריינית המאסיבית בכל אזור מישור אדומים".