עולים מאוקראינה
עולים מאוקראינה צילום: ערוץ 7

המרכז לסיוע משפטי לעולים חדשים הגיש עתירה לבג"צ בדרישה לבטל את הנוהל המפלה לטענתו בין העולים החדשים - זכאי חוק השבות, לבין אזרחי ישראל.

בעתירה שהוגשה על ידי עורכי הדין אלי נכט ובאמצעות משרד עורכי הדין מ. פירון ושות', נטען כי נתינת תעודת מעבר לעולים החדשים במקום דרכון, היא ''אקט משפיל המסמן את האזרחים שדרכוניהם נגזרו ובמקומם ניתנו להם תעודות מעבר, בשבע עיניים משל היו פושעים או אנשים מסוכנים השונים מכל אזרח אחר".

העתירה הוגשה לאחר שאזרחי ישראל, שעלו ארצה מכוח חוק השבות, אך מסיבה זו או אחרת אינם מתגוררים תקופה בישראל, ביקשו לחדש את דרכונם ונתקלו בסירוב של משרד הפנים, דרכונם נגזר ובמקומו הונפקה להם תעודת מעבר.

עו"ד אלי נכט
עו"ד אלי נכט צילום: דוברות

תעודת מעבר זאת מעבר להיותה משפילה ומבזה את אזרחי ישראל ומסמנת אותם כאזרחי סוג ב', גם מגבילה את כניסתם למדינות שונות בעולם ופוגעת בחופש התנועה שלהם ושל ילדיהם.

בעתירה דורשים העותרים לבטל את נוהל חידוש הדרכונים: "מדובר בפגיעה מהותית בזכויות אזרח כולל הזכות לכבוד ולחופש התנועה", נטען בעתירה.

במרכז לסיוע לעולים מציינים כי העתירה הוגשה לאחר שביקשו להיפגש עם איילת שקד ועם פקידי משרד הפנים, במטרה להגיע לפתרון מהיר שייקל על העולים מבלי הצורך לפנות לערכאות משפטיות, אולם גורמי השלטון בארץ, השיבו את פניהם ריקם והתעקשו להמשיך להתעלם מהחוק, בזמן שהעולים מתקשים לנהל בצורה נורמלית את חייהם, חיי משפחתם ואת עסקיהם.

עו"ד אלי נכט, נשיא המרכז לסיוע משפטי לעולים חדשים: "הדרכון הינו מסמך נסיעה שמוענק לכל אזרח בכל מדינה עם קבלת האזרחות ומאפשר חופש תנועה שהינו זכות בסיסית המעוגנת בחוקי היסוד לא קשר למספר הימים שהיא שוהה בישראל. לא מדובר בפריבלגיה, בכסף או תקציב שהמדינה מוציאה, או הטבה כלשהי".

"ההפך, לנו כמדינה יש רק מה להרוויח מאותם אנשים שפרנסתם תלויה בטיסות תכופות ועבודה במדינות אחרות. אנו חיים בעולם גלובלי במאה ה-21, ואין שום סיבה להחזיק אזרחים בתור בני ערובה לאורך רוב ימות השנה בישראל, רק כדי שיוכלו להיות ׳אזרחים על מלא׳. אזרח, הוא אזרח. נקודה. עצוב מאוד שדווקא במדינת היהודים נתקלים בקשיים ובאטימות הכי קשה ובלתי הגיונית בעליל, ועל כך אנחנו נלחם עד שנביא לשינוי המדיניות המפלה והפסולה הזו".