פרופ' אלישע האס
פרופ' אלישע האס צילום: עצמי

בקרב הציבור היהודי בישראל קיים ויכוח נוקב בלתי נמנע בשאלה האם מדינת ישראל תמשיך להיות מדינה יהודית או מדינה ככל המדינות.

ביאושם מההליך הדמוקרטי פנו הכוחות המתנגדים ליהודיות המדינה לשני מסלולים עוקפי דמוקרטיה להשגת מטרתם. הכוחות האלה הם זרועות הפעולה של האנטישמיות והאוטואנטישמיות בעולם האירופאי ובעולם היהודי הליברלי בעיקר בארה'ב.

נציגות מובהקת לכוחות אלו היא הקרן לישראל חדשה. כוחות אלו הפעילו שני מסלולים עוקפי דמוקרטיה, כדי להפיל את מי שהוביל את הקואליציה היהודית.

המסלול הראשון לכאורה בהשראת אהרון ברק הוא המסלול המשפטי. מערכת אכיפת החוק שועבדה לסיכול ממוקד של מנהיג הקואליציה של הרב היהודי על ידי הונאה רבתי ותפירת תיקים. לא ראשו של נתניהו הוא היעד אלא ביטול המדינה היהודית. בשבוע שעבר קיבלנו אישור לעומק השיעבוד של המערכת המשפטית למטרה זו. התפרים היו גסים.

המסלול השני הוא "מסלול הסוס הטרויאני" הפוליטי אשר בו פעלו מתנגדי המדינה היהודית לרסק את החוליה הפגיעה ביותר בקואליציה היהודית. כאן יש ראיות נסיבתיות רבות ואני מעלה השערה הקושרת את הראיות האלה. עדיין אין לי ראיות מלאות.

לפי ההשערה מפלגת הבית היהודי זוהתה על ידי הכוחות הפועלים במסלול זה כחוליה החלשה והזוג בנט-שקד נבחרו ככח המחץ לחדירה לתוך מפלגה זו כדי לרסקה. לפי השערתי בנט ושקד לא היו אנשי ימין כפי שהוכיחו בשנה האחרונה. הם נשלחו למועצת יש"ע כדי ליצור סיפור כיסוי, ומשם פנו אל היעד הראשון.

בתמימותם (חלקם עדיין לא התפכחו) פתחו אנשי הבית היהודי את שערי ביתם ונתנו לזוג להשתלט עליהם, לשנות את חוקתם ולנטוש באישון לילה. הם לא הבינו את גודל ההונאה ושבו וקלטו את הסוס הטרויאני לתוך הבית המצומק, כדי לחוות נטישה שניה. מפלגת הבית היהודי מתה מוות קליני. הצלחה ראשונה.

הם לא הבינו ששתי הנטישות הן התכנית המקורית, שהם משמשים קרש קפיצה למטרה הנוגדת את האידיאולוגיה שלהם, שברית האחים של 2013 היא המהות ולא הטכסיס, ושהיעד הוא "יש עתיד" ואילו הימניות היא המסכה.

הם לא הבינו שאיילת שקד כשרת משפטים שיתפה פעולה עם ערוץ הלחימה המשפטי. היא נתנה גיבוי מלא לצוות ניצן-מנדלבליט תופרי התיקים שנחשפו בקלונם ביתר שאת לאחרונה. הם לא הבינו שתמיכת הזוג בחוק ישראל היום, ניוון התרבות היהודית במערכת החינוך, הכשלון במינוי שופטים שמרנים לעליון, ההזדהות עם מחאת רוטשילד, הם המהות ואילו הימניות היא המסכה. הם לא הבינו עד כמה הם קורבנות ההונאה הגדולה ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית. שהזוג בנט-שקד הוא שליח שנועד לרסק את נציגותם הפוליטית.

העיוורון שאחז בחלק מן הציבור הסרוג, שחלקו עדיין לא מבין שיש כאן הונאה, הוא תופעה של אפקט שבתאות קלאסי. בישראל הראשונה (במונחים של אבישי בין חיים) התייחסו במשך שלשה דורות לציבור הסרוג כחלק מישראל השניה (במונחי אב"ח). כמו הכמיהה לגאולה של ישראל בגלות במאה השבע עשרה שגרמה לעיוורון של מחצית עם ישראל שלא הבחין ששבתאי צבי אינו משיח ואינו מביא גאולה, כך הכמיהה להתחברות לישראל הראשונה גרמה לעיוורון כאשר הזוג בנט-שקד העמידו פנים שהם הם החיבור המיוחל. זו היתה מלכודת פתאים, ורק אפקט דמוי שבתאות יכול לגרום לעיוורון פוליטי כה גדול.

לשיא הגיעו הדברים כאשר לאחר בחירות 2021 הוסרו המסכות. בנט לא התכוון לנהל מו"מ קואליציוני עם הליכוד ומימש את שליחותו המקורית שנרקמה יותר מעשור מוקדם יותר. הזוג יצא מהסוס הטרויאני ובהנהגתה של הגב' שקד הקים ממשלה עם האחים המוסלמים.

בשנת 2022 נפגשו שני המסלולים עוקפי הדמוקרטיה: מסלול תפירת התיקים ומסלול ההונאה הפוליטית ביעד הפוליטי המשותף: ממשלה שמנהיגה את המפעל הציוני התלויה באוייביו המושבעים. ממשלה שלא מקדמת את יהודיותה של המדינה.

עכשיו הדברים תלויים באחריותו האישית של כל יהודי ויהודי בישראל. בבחירות הקרובות אין מסכות. ראו הוזהרתם, אין לסמוך על שום מילה ועל שום הבטחה של רסיסי ימינה ושאר המתיימרים להיות אנשי ימין אך מקימים ממשלת שמאל. מי שעדיין מצביע להם, למעשה מצביע לשמאל הפוסט ציוני ותורם לביטול יהודיותה של מדינתם היחידה של היהודים.

פרופ' האס מכהן כיו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי