השופט יוחנן כהן
השופט יוחנן כהן צילום: דוברות בתי המשפט

מנכ"ל עיריית אשדוד אילן בן עדי פנה הבוקר (שני) לנציב תלונות הציבור של השופטים, השופט אורי שוהם, במכתב תלונה רשמי בעקבות הגילוי לפיו השופט יוחנן כהן העתיק קטעים נרחבים מתוך פסקי דין בלי לציין שמדובר בקטעים מועתקים.

"השופט יוחנן כהן העתיק חלקים מהותיים מסיכומי התובעים, מבלי שהיה לכך תימוכין בראיות שהוצגו בפניו, תוך פגיעה בי. הריני להגיש עוד תלונה בעניינו", כתב לו.

כזכור, השופט יוחנן כהן מבית הדין האזורי בבאר שבע הודיע על התפטרותו משיפוט. הרקע להתפטרות הוא פרסומים בעיתון 'גלובס' אודות התנהלות השופט, שהעתיק קטעים נרחבים מתוך פסקי דין שכתב ללא ציון כי מדובר בקטעים מועתקים.

על פי הדיווח, עורך דינו של כהן, אופיר סטרשנוב, נפגש עם בכירים בהנהלת בתי המשפט, ולאחר שהתברר כי נגד כהן צפויה להיות מוגשת קובלנה משמעתית והוא נמצא בסכנת הדחה - הוא החליט להתפטר עוד קודם לכן.

המנכ"ל בן עדי מתייחס במכתבו לדיון שבו ישב השופט כהן שדן בעניינם של שני מצילים, עובדי עיריית אשדוד, אשר הגישו תביעות כנגד העירייה בטענה לאפליה תעסוקתית.

אחד מהם השמיע הקלטת סתר של בן עדי שבה הוא נשמע מבהיר בצורה ברורה על הנורמות שהוא מתכוון להחיל באגף החופים באשדוד, תוך הבהרה כי מי שלא יישר קו עם נורמות אלה - ישויך למחנה הלעומתי לעמדת העירייה.

בחודשים האחרונים מאז חשף עיתון 'גלובס' את החשדות נגד השופט כהן, עמלו בעירייה על תגובה משפטית נאותה, והבוקר, חרף התפטרות השופט, שלחו לשופט שוהם מכתב תלונה על השופט כהן.

על פי מכתב התלונה, השופט כהן בנה תזה שלמה על הקלטת והתעלם ממתן הסבר הולם לדברים שאמר בן עדי, ותוך התעלמות מתשתית ראייתית ברורה התומכת בעמדת העירייה. השופט ביסס על פי הקלטת שני פסקי דין, בהם העביר השופט ביקורת חמורה על המנכ"ל, תוך התעלמות מוחלטת מהראיות שהוצגו בפניו.

"העתקות אלה מתוך סיכומיו של בא כוחו של אחד התובעים, שהשופט לא טרח בכלל לאמת את הבסיס העובדתי לעובדות הנטענות בעניין זה, נולדו מתוך כוונה תחילה, לבסס פסק דין, על בסיס תחושת בטן, שכיוון שלא היה לה תימוכין במציאות נדרשה לביסוס עובדתי ממקור שלא היה קיים", טוען בן עדי במכתבו, ומפרט את ההעתקות שנעשו לכאורה בפסק הדין של השופט כהן.

עוד טוען בן עדי במכתב: "התנהלותו של השופט כהן, בפרשת התובעים, הייתה התנהלות דורסנית, כאשר במסגרת התוצאה אליה כיוון, לא היסס השופט כהן לרמוס אותי, לצטט מתוך סיכומי התובעים טענות שלא הוכחו, ולהצמיד עדים מתיק אחד לתיק השני".