נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אישר הלילה (שלישי) כי ארה"ב חיסלה בתקיפה אווירית באפגניסטן את מנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה, איימן א-זווהירי.

בדברים שנשא מהבית הלבן, אמר ביידן כי הוא אישר את התקיפה בקאבול שחיסלה את א-זווהירי ושהתרחשה בשבת האחרונה.

"הצדק נעשה. אזרחי העולם לא צריכים לחשוש עוד מרוצח אכזרי זה. הבהרנו שוב הערב, שלא משנה כמה זמן זה יקח - אם אתה מאיים על אנשינו, ארצות הברית תמצא אותך ותהרוג אותך", דברי ביידן.

"אחרי שיקול דעת ארוך הוריתי על תקיפה מדויקת. המבצע תוכנן בקפידה כדי להפחית הפגיעה באזרחים. לפני שבוע נתתי את האישור הסופי. המשימה הושלמה בהצלחה. בני משפחה לא נפגעו ולא היו נפגעים אזרחיים. אישרנו את הצלחת המבצע בעזרת בנות בריתנו וכוחות מודיעין", הוסיף הנשיא.

ביידן הדגיש כי "הבטחתי שנמשיך לפעול נגד טרור באפגניסטן גם אחרי הנסיגה וכך עשינו. לא נתיר שוב לאפגניסטן להפוך מקלט לטרוריסטים. לא נאפשר למדינה להפוך כר לביצוע פיגועים נגד ארצות הברית".

מוקדם יותר אמרו גורמים אמריקנים כי "ארה"ב ביצעה מבצע סיכול טרור נגד יעד משמעותי של אל-קאעידה באפגניסטן. המבצע הצליח ולא היו נפגעים בנפש".

גורמים אמריקניים רשמיים אחרים אישרו כי המבצע אירע בבירה קאבול, וכי ה-CIA ביצע אותו באמצעות מל"ט.

איימן א-זווהירי
איימן א-זווהירי REUTERS/Handout

זווהירי שימש כמנהיג ארגון אל-קאעידה בפועל מאז חיסולו של המנהיג הקודם אוסמה בן לאדן, שחוסל על ידי ארה"ב בשנת 2011.

לאורך השנים האחרונות נפוצו דיווחים ושמועות רבות על מצבו הבריאותי ואף מותו של א זווהירי, אך באל-קאעידה המשיכו לפרסם נאומים בקולו.

סגנית נשיא ארה"ב, קמלה האריס, הגיבה לחיסול ואמרה כי "לאחר הפעולה הנחרצת של הנשיא ביידן להוריד את מנהיג הטרור הזה משדה הקרב, העם האמריקאי והעולם בטוחים יותר. כפי שאמר הנשיא ביידן, לכל אלה שמבקשים להזיק לנו, אנחנו יכולים ונמצא אתכם, אמרה האריס.

שגרירת ארה"ב באו"ם, לינדה תומאס-גרינפילד, הוסיפה: "הלילה, אני חושבת על הניצולים ועל המשפחות של קורבנות הפיגועים ב-11 בספטמבר והפצצות השגרירויות שלנו בקניה ובטנזניה. כפי שאמר הנשיא ביידן, 'הצדק נעשה'. אסירת תודה לכל אלה שהפכו את המשימה הזו להצלחה".

גם סעודיה בירכה על החיסול ובהודעה של משרד החוץ בריאד נאמר: "א-זוואהירי נחשב לאחד ממנהיגי הטרור שהובילו את תיכנונן וביצוען של פעולות טרור מתועבות בארצות הברית ובסעודיה".

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן אמר: "אני מברך את הנשיא ביידן ואת קהילת הצבא והמודיעין של ארה"ב על המבצע המוצלח לחיסולו של איימן א-זוואהירי, מנהיג אל-קאעידה. ישראל תמיד תעמוד כתף אל כתף עם ארה"ב במלחמה העולמית בטרור. אני שמח שהצדק נעשה".