הרב איתי אליצור
הרב איתי אליצור צילום: באדיבות המצולם

סרסור בסוהרות נובע מכמה גורמים, הוא נובע משחיתות וזלזול ומעוד כמה עוותים.

ללא ספק. אבל שימו לב. כאן לא מדובר על מקרה רגיל של אדם שנכנע ליצר המין שלו ולכן החליט שהכל מותר לו. כאן מדובר על אדם שעשה חשבון קר שלמען השקט שוה להקריב מישהי.

המערכת עצמה לחצה לנהוג כך. אין ספק שיש כאן שחיתות מוסרית. אבל גם אדם מושחת מוסרית היה אמור להבין שהדבר הזה לא יעלה על הדעת. גם אם נניח שהאדם שקיבל את ההחלטה הזאת כבר השתחרר מהמוסר שלו – עדיין היו אמורים לעמוד בפניו עוד כמה מחסומים בסיסיים בדרך להחלטה הנוראה הזאת.

ההחלטה לסרסר בסוהרות התאפשרה כאשר כמה מחסומים חיוניים נעלמים, או אפילו זוכים לזלזול. אחד הדברים שאיפשרו את זה הוא התפישה המתירנית, שלפיה מין זה משהו שהיום עם אחד ומחר עם אחר ומה זה משנה. זה עוד משהו שכל אחד עושה עם כל אחת אז מה זה כבר משנה. מהסיבה הזאת האוירה בצה"ל במשך שנים היתה שמצפים מכל חיילת וכו'. כי יאללה מה אכפת לה.

יתר על כן, כשהמגמה המוצהרת היא לזלזל בכל מיני ערכים כמו צניעות, טהרה, כבוד האשה וכבוד לאומי, ולזלזל בכל מי שרואה בהם ערך, הרבה יותר קל למי שמחפש שקט להקריב מישהי בעד השקט. אם אני יכול לסנג'ר אותם לשנתים בצבא אז למה לא למשהו כזה? מה? בגלל הכבוד והצניעות וכו'? נו באמת. מהבחינה הזאת צריך לומר שהמצב במגמת שיפור. אבל כל עוד מתעקשים לאכול את העוגה - היא לא תשאר שלמה.

אי אפשר להמשיך עם המתירנות והערבוב והזלזול בצניעות והטהרה ולצפות שאנשים באמת יבינו את חומרת העניין. גם היום אם תבקשו מהם להסביר למה זה כ"כ חמור הם ילכו סחור סחור וידברו על פגיעה רגשית וכואבת כי הם לא מסוגלים לבטא את המלים קדושה וחלול. הם לעולם לא ידברו על חלול, לכל היותר הם ידברו על תחושת חלול. רק תחושה ולא הדבר עצמו.

עם שאיבד את התחושה האנושית הבסיסית – אין להתפלא אם ימצאו במערכת שלו אנשים שמזלזלים בא"ב של האנושיות, בקדושה, בטהרה, בכבוד הלאומי, בכבוד המשפחתי, בקדושת ארצנו. יש לנו איזו מין תחושה שצריך להראות שאנו נאורים ודברים כאלה לא חשובים לנו חלילה.

ועדיין, יתכן שאנשים מבפנים עוד היו אמורים איכשהו להבין שזה בלתי אפשרי. אבל כאשר זה מה שמשדרת המתירנות, לא פלא שהמסר שעובר החוצה לאנשים מבחוץ הוא שאצל היהודים הכל הפקר והכל מותר.

הכותב חבר ארגון חותם