עמוס בן גרשום/ לע"מ
עמוס בן גרשום/ לע"מ צילום: לפיד בשב"ס

ראש הממשלה ושר החוץ יאיר לפיד ביקר היום (ג') בשירות בתי הסוהר לראשונה. ראש הממשלה האחרון שביקר בשב"ס הוא שמעון פרס ז"ל, בשנת 1985.

הביקור התקיים בכלא הביטחוני 'עופר', בליווי השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, סגן שר הבט"פ יואב סגלוביץ, יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי ונציבת בתי הסוהר רב-גונדר קטי פרי.

לפיד אמר כי "הדרך לבחון ארגון ביטחוני, היא לשאול את עצמך מה היה קורה אם הוא לא היה. אם לא היתה משטרת התנועה היו יותר תאונות דרכים, ואם לא היתה סיירת מטכ"ל אז היו הרבה פחות מבצעים מיוחדים.

''אם לא היה את שירות בתי הסוהר לא היה אפשר לחיות במדינת ישראל - כי היא היתה מוצפת פשע, פיגועים ומחבלים. אף אחד לא היה בטוח בביתו ואף אחד לא היה בטוח מחוץ לביתו. אתם קו ההגנה האחרון בפני כאוס וזו חשיבותו של הארגון הזה, ובגלל זה רציתי לבוא הנה''.

לפיד התייחס לפרשת הסרסור בסוהרות ואמר כי ''ארגונים חזקים, ואתם ארגון חזק וטוב, יודעים לבחון את עצמם בגילוי לב, וללכת לכל המקומות הכי קשים. אנחנו נחקור, אנחנו נדע. מדינת ישראל לא תעמוד מנגד על החשש שסוהרת חובה במדינת ישראל נאנסה, או הוטרדה בידי מחבלים. אבל אנחנו נשמור על הארגון הזה כי הארגון הזה - חיי כל אזרח בישראל תלויים בעוצמתו, בכוחו ובתקינותו. תודה רבה לכולכם על העבודה המצוינת שאתם עושים".

לאור בקשתו של ראש הממשלה - פתיחת "הקו החם" לסיוע לסוהרות החובה יוקדם לעוד שבועיים. הביקור נפתח בשיחת היכרות אישית בין הנציבה לראש הממשלה וקבלת סקירה קצרה אודות הארגון בהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר.

לאחר מכן נפגש ראש הממשלה עם כ-25 סוהרות וסוהרי חובה המשרתים בבתי הסוהר הביטחוניים ברחבי הארץ. בשיחה עימם שמע רה"מ לפיד על חוויותיהם בשירות ועל תחושותיהם בתקופה המאתגרת שעובר הארגון, מאז האירוע המיוחס לפני 7 שנים.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב: "אחרי שממשלות קודמות הזניחו אותו, שירות בתי הסוהר עובר מהפכה מרשימה מאוד בהובלת הנציבה קטי פרי ובעבודה משותפת ומוצלחת עם המשרד לביטחון הפנים - והוא היום ארגון שעולה על פסים חדשניים, עם שימוש בטכנולוגיות ויכולות מתקדמות מאוד.

''שירות בתי הסוהר מורכב מסוהרים וסוהרות מצוינים ומחויבים למשימות שלהם, שניצבים בחזית הביטחון של מדינת ישראל. הם ראויים לכל ההערכה וההוקרה על כך. אני בטוח שגם מהאירועים שמתפרסמים בימים האחרונים, שהתרחשו לפני שנים אחדות וכולנו כאן מתייחסים אליהם במלוא החומרה - שירות בתי הסוהר ייצא מחוזק", כך בר לב.

נציבת בתי הסוהר, רב גונדר קטי פרי: "כולנו רואים עין בעין את חובת המיגור של אירועים מסוג זה על ידי מענה נחוש באפס סבלנות ככל שיתבררו העובדות הנמצאות עדיין תחת צו איסור פרסום. חשוב לי לומר לך שיש לנו סגל מצויין. אנחנו ארגון חזק שנמצא בתנופת עשייה גם בבינוי וגם בטכנולוגיות ושינויים משמעותיים נוספים. דו"ח תא"ל (במיל') גיא חסון מצא שמשרתי החובה מקבלים מענה מיטבי בשב"ס. אני גאה לעמוד בראש הארגון הביטחוני הזה, ולמרות התקופה המטלטלת ומספר האתגרים העומדים בפנינו, נמשיך לעשות הכל כדי לממש את המשימות והיעדים שלנו".