בריכת שחייה. ארכיון
בריכת שחייה. ארכיוןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המכרז להקמת "קאנטרי עירוני" בחריש שיהיה פתוח בשבת, נסגר השבוע לאחר שאף יזם לא הגיש הצעה לזכייה במכרז.

על פי הדיווח של לידור שקד באתר 'חריש סיטי', רק שני יזמים התעניינו בפרטי המכרז ורכשו את חוברת המכרז, אך אפילו לא אחד הגיש הצעה במסגרת המכרז.

כזכור, מדובר היה במכרז להקמת בריכה עירונית בחריש, שלצדה יהיה גם חדר כושר, סאונה, ג'קוזי ומגוון מתקנים לרווחת התושבים.

אחד התנאים במכרז היו, כאמור, להפעיל את המקום גם בשבת. "המפעיל יפעיל את מרכז הספורט במשך 7 ימים בשבוע", נכתב בתנאי המכרז. "שעות הפעילות המינימליות הינן - באמצע השבוע בשעות 6:00 עד 23:00, בימי שישי בין בין השעות 6:00-18:00 (שעון קיץ) 6:00-16:00 (שעון חורף), ערבי חג - עד 3 שעות לפני פתיחת החג, בשבתות ובחגים בין השעות 7:00-19:00".

יש לציין כי העירייה שמרה לעצמה את הזכות לאשר את סגירת הקאנטרי בשבתות, אך בתנאי המכרז על המפעיל היה להסכים להפעיל את המקום גם בשעות השבת.

כפי שפורסם, התנאי שחייב את היזמים להיות מוכנים להפעיל את המקום גם בשבת עורר התנגדות מצד רבנים בעיר חריש ותושבים בעיר.

במכתב פומבי שכתבו רבנים בחריש נכתב: "שמירת השבת הציבורית בחריש היא מהיסודות החשובים ביותר של עירנו ההולכת ונבנית, היא הזכות שלנו והיא האחריות של כולנו. רובם המובהק של תושבי העיר יודע ומרגיש זאת ומייחל שחריש תשמור על השבת בכל המרחב הציבורי שלה. אנו נקראים לפעול כל העת על מנת לחזק את שמירת השבת במרחב הציבורי בעירנו, ולדרוש את כבודה של השבת בחריש".

לדבריהם, "הקמת קאנטרי שיהיה פתוח באופן רשמי ומוצהר בשבתות ובמועדי ישראל היא פגיעה קשה בלב הפועם של עירנו – בקדושת השבת הציבורית בחריש. עיר חדשה המוקמת ומתפתחת בארץ ישראל ראויה שהפהרסיא הציבורית שלה בשבת תהיה מתאימה לרוח ישראל".

"אנו קוראים למועצת העיר לחזור בה מכוונתה לתת יד לפתיחת הקאנטרי בשבת ולפעול למען שמירת השבת בכל המרחב הציבורי שלנו", כתבו. "אנו קוראים לציבור הרחב להבהיר את כוונתו לפרנסי העיר, כי לא ירצה להשתמש במקום שיחרוט על דגלו את רמיסת קדושת השבת בעירנו. ראויה היא חריש, עיר ואם בישראל, שתוכר ותורגש בה קדושת השבת ונועמה".

קודם לכן עו"ד מיכאל ליטווק, תושב העיר חריש ויועמ"ש ארגון 'בצלמו', שיגר מכתב לעירייה בו טען כי "מדובר בסעיף הנוגד את החוק והמהווה חלק בלתי נפרד מהתנהלות מתמשכת של עיריית חריש כנגד ציבור שומרי השבת בעיר והמשך לחוק 'פתיחת עסקים בשבת'".

עו"ד ליטווק מסר: "שמח על הבשורה שכרגע המכרז ירד מהפרק ושלא עלתה כל הצעה למכרז מבזה המכריח את הזכיין לפתוח בשבת. מכרז המדיר ציבור שלם והמכריח זכיין לפתוח בשבת בניגוד לחוק, דינו להתבטל".