מכון ון ליר. ארכין
מכון ון ליר. ארכין צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מכון המחקר ון ליר הוא תאגיד ציבורי שהוקם על ידי ממשלת ישראל. הכנסת חוקקה חוק מיוחד לצורך הקמתו, ומדינת ישראל הקצתה לו קרקע בלב ירושלים שערכה נאמד במאות מיליוני שקלים. אלא שבעשורים האחרונים הפך המכון למזוהה עם השמאל, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

ד"ר אורי כהן, סוציולוג והיסטוריון באוניברסיטת תל אביב, מומחה בחקר האקדמיה בישראל אומר כי "מכון ון ליר היה בראשיתו מכון ציוני של תנועת העבודה ההיסטורית. כיום הקו של המכון הוא שמאל רדיקלי, ויש בו פעילות פוסט־ציונית אגרסיבית שמניחה את התשתית למתקפה אינסופית על החברה הישראלית, על שורשיה ועל תרבותה".

פרופ' גבריאל מוצקין, שעמד בראש המכון בשנים 2016-2007 וכיום מכהן בתפקיד עמית מחקר בכיר מוסיף, "כשהגעתי למכון הקו העיקרי שלו היה שמאלה ממרצ", אומר "ניסיתי לאזן, אבל לא הצלחתי למצוא אף לא עמית מחקר מהמרכז או מהימין".

גם היום קשה לאתר דמות כזאת בקרב הנפשות הפועלות במכון. ערכנו בדיקה יסודית של כל אחד מ־27 עמיתי המחקר של המכון, ומצאנו כי 19 מתוכם הם אנשי שמאל מוצהרים, מרביתם פעילים בתנועות שמאל קיצוניות. בתרגום לאחוזים ההטיה ברורה: 70 אחוז מחוקרי המכון הם אנשי שמאל מוצהרים, 30 אחוז חסרי זהות מוצהרת ברורה, ואפס אחוז הם ימנים מוצהרים.

תקציב המכון, העומד על 24 מיליון שקלים בשנה, מגיע רובו ככולו מקרן הולנדית פרטית. 100 אלף שקלים מגיעים מממשלת ישראל ו־200 אלף שקלים מגיעים מממשלת גרמניה.

ממכון ון ליר נמסר בתגובה: "המכון מחויב לריבוי דעות וקולות. הניסיון לה ציג את המכון כמקדם אג'נדה פו ליטית חד ממדית מסלף את המ ציאות. כל מי שמכיר את פעילות המכון, יודע שמטרתו היא לאת גר את החשיבה האקדמית והשיח הציבורי, ולא לאמץ את הניגודים המוכרים, למשל, בין לאומיות וקוסמופוליטיות. דעותיהם הפוליטיות של חוקרי המכון הן עניינם האישי, והניסיון לפלג ולשסע הוא בדיוק הדבר שנ גדו אנחנו פועלים".