עו"ד עמיחי פילבר
עו"ד עמיחי פילבר צילום: באדיבות המצולם

מתן כהנא טוען ל"מאבק כוחני ומביש" נגד הנשים שמינה לניהול המועצות הדתיות, אבל כמו שאמרו חז"ל "כל הפוסל במומו פוסל".

לפני שנה מונתה שירה מירוויס לרבנית קהילה אורתודוקסית באפרת, היא נבחרה בתמיכה של 83% מחברי הקהילה וקיבלה את ברכתם של ראש המועצה עודד רביבי והרב המקומי שלמה ריסקין, שאף "סמך" אותה לתפקיד.

המינוי נחשב לצעד פורץ דרך, זכה לכותרות רבות והרבנית שנבחרה לרשימת 50 המשפיעות של גלובס לשנת 2022 תחת הכותרת "הרבנית שמובילה מהפכה מגדרית בחברה הדתית" בתגובה לבחירה היא אמרה בין היתר "וכשעלתה השאלה האם למנות אותי באופן רשמי, לא הייתה שום התייחסות למגדר שלי, ולא חשבנו שזה מהלך פורץ דרך".

מתן כהנא החליט לעשות סיבוב פוליטי על גבה של שירה ומינה אותה גם לממונה על המועצה הדתית בניגוד מוחלט לעמדת ראש המועצה, הרב ריסקין, חברי מליאה, מתנדבים בתחום שירותי הדת שהתפטרו בתגובה, ותושבים רבים.

בדרך למינוי רמס מתן כהנא כמעט כל כלל של מנהל תקין, במשך שנה הוא סרב בתוקף לאשר את הרכב המועצה הדתית שהומלץ ע"י חברי כל הסיעות במועצה המקומית, ומקריאת העתירה שהגישה המועצה לבג"צ נגד המינוי מתברר כי מירוויס בכלל לא נרשמה למאגר ממנו על פי התקנות אמור השר לבחור ממונים, ניגוד העניינים המובנה בין תפקידה כממונה לתפקידה כרבנית קהילה טרם נבדק ואושר, והמינוי נעשה לאחר ההכרזה על הקדמת הבחירות.

אותה הנהגה הציבורית של אפרת שחיבקה התגאתה ונתנה את כל התמיכה לתפקיד רבנית קהילה, התקוממה כנגד המינוי הכפוי לתפקיד הממונה על המועצה הדתית, לא בגלל שמדובר באשה אלא בגלל שמדובר בהליך "כוחני ומביש" של מתן כהנא.

מתן כהנא, יסיים בעוד שבועיים כהונה של שנה וקצת במשרד לשירותי דת, הוא הוביל תהליכים רבים מעוררי מחלוקת מתוך אמונה שיביאו לשיפור שירותי הדת, והרמת קרנם, במקום ללכלך על מי שמתנגד למהלכים האלו כדאי שינסה להסביר למה הם באמת טובים, ויתן להיסטוריה לשפוט – היא תעשה את זה הכי טוב.

הכותב עוסק במחקר וקידום מדיניות בתחום שירותי הדת ושימש בעבר כמנהל תחום כשרות במשרד לשירותי דת