דגל פלסטיני באתר תל ארומה
דגל פלסטיני באתר תל ארומה צילום: שומרים על הנצח

נמשכת ההשתלטות הפלסטינית על המבצר החשמונאי תל ארומה שבשומרון: לאחר מקרים רבים בשנים האחרונות של ונדליזם והרס ברשות הפלסטינית עולים מדרגה נוספת.

הרשות הכריזה כי בכוונתה להקים במקום גן ארכיאולוגי חדש על העתיקות שבמקום. באתר, אשר צופה על רכס איתמר, ישנם ממצאים היסטוריים אשר מעידים על נוכחות יהודית במקום בתקופה המקראית וכן מבצר חשמונאי ולצידו מאגרי מים גדולים עתיקים.

בשנים האחרונות מבצעת הרשות הפלסטינית במקום עבודות שונות אשר פוגעות בעתיקות. ההרס במקום החל בשנת 2009, כאשר פלסטינים הגיעו למקום עם טרקטורים וכלים כבדים ובצעו הרס במקום ושדדו עתיקות. כמו כן, רחפן שהעלו בשנה שעבר בארגון "שומרים על הנצח" גילה כי כחלק מההרס בנו ברשות הפלסטינית מסגד בשטח התל סמוך לאתר הארכאולוגי.

עוד התגלה כי קיר ביצורים חשמונאי עם תוספת הרודיאנית ייחודית של אבנים מעוטרות נהרס והאבנים נגנבו.

המועצה האזורית שומרון פועלת מזה שנים מול הגורמים הרלוונטים בדרישה להציל את תל ארומה ואתרים ארכיאולוגים נוספים ביו"ש בהם שומרון העתיקה, מזבח יהושע ואחרים המצויים כולם בסכנה בשל הנסיונות החוזרים והנשנים של ה'רשות הפלסטינית' לפגוע במקומות אלו ולהציג אותם כאתרי מורשת פלסטינים.

ראש המועצה יוסי דגן אומר: "אנחנו עדים בשנים האחרונות לטרור מסוג חדש שמטרתו היא לפגוע בהיסטוריה היהודית בשומרון. הרשות הפלסטינית פועלת להרוס כל עדות היסטורית לכך שהשומרון יחד עם כל ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. ראינו את זה בהרס של מזבח יהושע בהר עיבל, מקום מעמד הברכות הקללות עם כניסתו של עם ישראל לארץ, ראינו את זה בהשתלטות בתל ארומה שאין שום מחלוקת לגבי הממצאים שמצאו במקום וקשורים לחשמונאים, וכן ראינו את זה במקומות נוספים בשומרון".

"אני קורא לממשלת ישראל, לשר הביטחון ולשר התרבות לפעול בהקדם ולשמור על המקומות החשובים האלה. כפי שאף מדינה אחרת בעולם לא הייתה נותנת שיפגעו בהיסטוריה של העם שלה, גם לנו אסור לתת שפורעים מהרשות הפלסטינית יפגעו בהיסטוריה שלנו. תל ארומה היא המורשת של עם ישראל וחלק חשוב בהיסטוריה של העם היהודי ואסור לנו לעמוד מנגד כאשר המקום נהרס בשיטתיות" הוסיף דגן.

נציין כי מדובר באתר שנמצא בשטח B, דבר אשר מגביל את הגעתם של יהודים על מנת לבקר במקום בו ולצד זה לשמור על הממצאים הקיימים בו.