גדעון סער ובני גנץ
גדעון סער ובני גנץ צילום: אלעד מלכה

חברי רשימת כחול לבן-תקווה חדשה קיימו בצהריים (רביעי) ישיבת משותפת בירושלים לראשונה מאז ההחלטה על ריצה משותפת של שתי המפלגות.

יו"ר הרשימה, שר הביטחון בני גנץ, אמר כי "בין כולנו רב המאחד על המפריד. אם היינו מסתכלים על המרכז ולא כמו אחרים שמסתכלים על עצמם, היתה לנו ממשלה יציבה. מגיע לנו עוד צ'אנס לאחדות".

לדברי גנץ, "כדי שנוכל להגשים את המטרות הרבות שבפנינו, אנחנו חייבים להבטיח שני היבטים: הראשון – שלנתניהו לא יהיה גוש של 61, והשני – שנוכל לאחד קבוצה רחבה ככל הניתן, שלא מסכימה על הכל, אבל רואה את צורכי המדינה לפני שהיא רואה את צורכיה שלה. קבוצה שמורכבת מכל השבטים ודואגת לכל חלקי החברה. קבוצה שבהינתן שלנתניהו אין 61, יכולה להגיע ל- 70 חברי כנסת, ממלכתיים ואחראים".

השר גדעון סער הוסיף, "החיבור בינינו הוא של איחוד הכוחות הממלכתיים המבינים את הסכנה ופועלים לבלום אותה. בבחירות האלה יש שלושה מועמדים לראשות הממשלה ובני גנץ הוא הכשיר ביותר והמשמעותי ביותר מביניהם".

הוא ציין כי "מה שמייחד את הבחירות הקרובות הוא הסכנה שמה שיקרה בהם זה חילופי משטר. שינוי מוחלט של המשטר במדינת ישראל כפי שהכרנו אותו ופירוק מוחלט של האיזונים והבלמים בשיטה שלנו. הדברים כבר גלויים ונמצאים על השולחן. לא מזמן הביאה סיעת הליכוד הצעת חוק להפוך את שיטת בחירת השופטים לעליון לבחירה ע"י הממשלה באישור מליאת הכנסת. זו דוגמא אחת לניסיון של השתלטות של הרשות המבצעת על הרשויות האחרות".

"בעבר כל הזרמים הציוניים, הסכימו על עקרונות היסוד של השיטה שלנו. ויכוחים היו על תחומי מדיניות. פה מדובר על עצם קיום המשטר, עצם קיום מדינת ישראל כפי שהכרנו אותה ואנו מכירים מאז הקמתה. אנחנו שומעים את זה גם בהקשרים אחרים באיומים להדיח את היועמ"שית. הכל סביב אותו ציר של פירוק האיזונים והבלמים במשטר שלנו", אמר.

לשאלת ערוץ 7 בנוגע להתנהלות הממשלה מול הבנייה בהתיישבות ענה סער, "שר הביטחון הוכיח שהוא דואג להתיישבות באופן ממלכתי. הממשלה בראשות נתניהו לא עשתה דבר במהלך כהונתה למעןה התיישבות. גנץ קידם אלפי יחידות דיור ביו"ש".

"שנינו סבורים כי במציאות המדינית הקיימת, הקמת מדינית פלסטינית מסכנת את ביטחון ישראל ובאותה מידה מדינה דו לאומית היא גם סכנה לא פשוטה שצריך למנוע", דברי סער.

גנץ הביע תקווה כי הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט יצטרף לפוליטיקה הישראלית. "גדי חבר אישי של עשרות שנים, אדם שאני מאוד מעריך את גישתו הממלכתית, יש לו מקום חשוב במציאות הישראלית ואני מקווה שהוא יחליט להצטרף לפוליטיקה ולבוא אלינו", אמר.

לפני כן התייחס גנץ לסוהרות בשירות חובה שנאלצות לבוא במגע עם מחבלים. "קיבלתי את מכתבו של השר לביטחון פנים, ואני כמוהו מסכים שיש לקיים שיח מיידי בין המשרדים בנוגע להמשך שירות חובה בשירות בתי הסוהר".

"אנחנו נקיים את השיח הזה בהקדם, מתוך ראייה שמקומם של צעירות וצעירים בשירות סדיר, לא יכול להתבצע ישירות וללא השגחה עם אסירים ביטחוניים. אנחנו ננהל את התהליך הזה ביסודיות ובמהירות – ואם נידרש נביא את הנושא לחקיקה. ככל שלא ימצא פתרון הולם שמניח את הדעת – לא אחדש את הצו המאפשר את השירות בעוד ארבעה חודשים", הוסיף.

גנץ נשאל גם על הנושא הביטחוני. "נמשיך בפעילות המבצעית היכן שנידרש, ומתי שנידרש. שום איום – לא יסיט אותנו. אנחנו נפעל בנחישות גם להחזרת השגרה לעוטף עזה – ואם לא ניתן יהיה לחזור לשגרה, גם בתוך עזה לא תהיה שגרה. אם השגרה תחזור - כל התושבים באזור ירוויחו. אני מבקש מכאן גם לחזק את תושבי העוטף שנותנים לנו עוצמה ויכולת לנהל מדיניות ביטחונית נכונה ואחראית".