קריאת איכה בהרודיון בשנה שעברה
קריאת איכה בהרודיון בשנה שעברה צילום: ערן קרוזל

רבים מאיתנו יקראו את מגילת איכה בליל תשעה באב בבתי הכנסת ובכינוסים קהילתיים כאלה ואחרים. יש מי שיגיע לאתרים היסטוריים שבהם עדיין ניתן לראות עדויות לחורבן, ולא מדובר בירושלים. ערן קרוזל ממחוז יו"ש של רשות הטבע והגנים מספר על שני האתרים הארכיאולוגיים המזמינים לקריאת איכה אחרת.

הראשון שבהם הוא גן לאומי הרודיון ה"צופה לירושלים ובשיאו אפשר לראות ממנו את כל נופי מדבר יהודה עד ים המלח ומהעבר האחר גם צופה לעיר העתיקה של ירושלים הפרושה לנגד עיניך ובה גם אגן העיר העתיקה. חדי העין יוכלו לאתר את אזור בית המקדש".

האתר ייפתח חינם במוצאי שבת ותתקיים בו מסורת שבה החלו תושבים מגוש עציון, לעלות אל ההרודיון ולקיים שם קריאת מגילה משותפת. קרוזל מספר על כאלפיים משתתפים בממוצע בשנים האחרונות. בדמיונם, הוא אומר, הם יכולים לדמיין את מראה הלהבות שעלו לפני אלפיים שנה מהעיר החרבה ונצפו עד לאותה נקודה לעיני תושבי האזור.

קרוזל מזמין להגיע למקום כמשפחות אל הגן שיהיה פתוח והשבילים בו מוארים כולל המסלולים החדשים. בהקשר זה הוא מציין את מסדרון הקשתות המלכותי שנבנה על ידי הורדוס בתוך הארמון ושימש אותו ואת מקורביו, אורכו מאה מטרים וגובה הקשתות שבו כעשרים מטרים שנותרו מאז ימי האדריכל הגדול ועד ימינו אלה.

הנקודה השנייה שגם בה תתקיים קריאת מגילה בנוף ארכיאולוגי היסטורי היא הגן הלאומי תל ערד, סמוך לעיר ערד, שם נחשפו שרידי עיר כנענית מבוצרת בת כ-5000 שנה, מהקדומות בעולם. בעיר התגלו בין היתר באר מים עמוקה, "הבית הערדי" – מבנה מגורים ייחודי לתקופה, מתחם פולחני, תל מצודות מתקופות שונות מאז ימי ממלכת יהודה המכיל שרידי מקדש, בור מים מרשים ומגוון "פתקי" חרס מהתקופה ההיא.

קרוזל מציין שאמנם כמובן לא ניתן לצפות מהמקום אל ירושלים ואין במקום הקשר מיידי לחורבן ועם זאת מדובר באתר הקושר את המבקרים בו לתקופה המדוברת. הכניסה לאתר תהיה בתשלום למי שאינו תושב ערד והמתכנסים יקראו בו את מגילת איכה לאור עששיות. באתר זה לא מדובר במסורת של קריאת מגילת איכה משותפת, ולמעשה זו תהיה הפעם הראשונה שהקריאה תתקיים בו באופן מאורגן.

לצד אלה ממליץ קרוזל למעוניינים באתר קרוב יותר לירושלים, להגיע לאתר שמואל הנביא הסמוך לשכונת רמות. גם אתר זה יהיה פתוח לסיור ליילי ומואר בליל תשעה באב.