רונן בר
רונן ברצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ראש השב"כ רונן בר יצא היום (ראשון) לפגישות במצרים בניסיון להרגיע את המשבר בין ירושלים לקהיר.

בר נפגש עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל, שביטל את ביקורו בישראל במחאה על הידרדרות היחסים בשל הבנות סיום מבצע ''עלות השחר''.

ראש השב''כ הסביר לכאמל את שיקולי ישראל ביציאה למבצע ''עלות השחר'', סיפר על התרעת הפיגוע של הג'יהאד האיסאלמי ואת המשך מעצרי המחבלים של הג'יהאד באיו"ש.

בר צפוי לחזור לישראל מחר, בתקווה שיצליח להשיב את היחסים הסדירים בין המדינות.

בגלי צה''ל דווח כי המשבר בין ירושלים לקהיר החל כבר לפני יותר מחודשיים, לאחר שצה"ל פרסם כי הפיל כטב"ם מצרי שחדר לישראל בגבול. המצרים זעמו על הפרסום וטענו שהוא מביך אותם. כבר אז החלה להיווצר מתיחות משמעותית בין הצדדים.

בהמשך התקיימו שיחות בין בכירים במערכת הביטחון לעמיתיהם המצרים בניסיון ליישר את ההדורים. ואם זה לא הספיק, חודש לאחר מכן - פרסום ישראלי נוסף שעורר את חמתה של קהיר. במצרים לא אהבו, בלשון המעטה, את הפרסום על קבר החיילים המצרים ממלחמת ששת הימים שנמצא מתחת לאדמות קיבוץ נחשון.

ראש הממשלה לפיד והנשיא א-סיסי אף שוחחו לאחר הפרסום. מסר המחאה ממצרים עבר לישראל דרך הדרגים הבכירים ביותר. כעת, לאחר יותר מחודשיים של משבר שהגיע לשיאו בימים שלאחר מבצע "עלות השחר", בישראל מחפשים את הדרך לפתרון.

אחת ההזדמנויות שעשויה לסייע היא איתור קבר החיילים המצרים והשבת גופותיהם. בשבועות האחרונים התגברו המאמצים לאתר את הקבר, בתקווה שזה יהיה המפתח לפתרון.