עודד פורר
עודד פוררצילום: קובי ריכטר/TPS

שר האוצר אביגדור ליברמן נפגש עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, ובמקביל התייחס להתערבות של ראש הממשלה יאיר לפיד בניהול המשבר, כאשר טען כי "מי שירצה לכפות הכרעה במשא ומתן בין האוצר למורים - יצטרך לפטר אותי לפני".

ענת דוידוב וגולן יוכפז דנו על כך ב־103fm עם שר החקלאות מטעם מפלגת ישראל ביתנו, עודד פורר, אשר הגיב לדברים והסביר מדוע לא רצוי שאף גורם ממשלתי אחר יתערבבמאבק.

בפתח השיחה, הסביר השר פורר מדוע ליברמן צודק באמירתו: "כי זאת המציאות מבחינת איך שמנהלים דברים ואיך שצריך להתנהל מו"מ. כמנהלים מו"מ יש גורם ממשלתי אחד, ככל שמתערבים גורמים נוספים הם רק יכולים לעשות זה להפריע ולגרום למו"מ להיכשל. גם שמעתי שרים נוספים, כולם נורא נהנים להתערב. כשממשלה מנהלת מו"מ יש גורם אחד שמנהל מו"מ.

''כל מי שמתערב במו"מ, מי שמנסה לתת הצעות עקיפות, הרי מה קורה במו"מ? שני צדדים, כל אחד רוצה למקסם את הישגיו, רואה הסתדרות המורים ואומרת 'למה אני צריכה לסכם עם הממונה על השכר במשרד האוצר? הרי יבוא השר הזה, ראש ממשלה או כל אחד אחר, וכל אחד אומר שיתן יותר'".

"במו"מ השאלה היא קודם כל אזרחי ישראל ומערכת החינוך", הכריז, והוסיף: "יש כאן דיון על הסכם שכר שלא נחתם מ־2016 ואנחנו צריכים להחליט האם אנחנו רוצים מערכת חינוך מצוינת או שנעשה את מה שעשו תמיד. ברור שהסתדרות המורים רוצה את מה שהיה תמיד, ואנחנו רואים את התוצאות של 30 שנה שמנהלים אתה מערב שוב ושוב אותו דבר. אנחנו רוצים לתת יותר לכל המורים, אבל אנחנו רוצים לצמצם את הפער בין הצעירים לוותיקים ולאפשר לתגמל על מצוינות".

עוד טען השר פורר כי "כל מי שמתערב במו"מ, בין אם זה ראש ממשלה או שרים אחרים, שמנוהל על ידי שר אחר פוגע במו"מ. אני חוויתי את זה במו"מ מול ארגוני החקלאים. הדברים מאוד ברורים - מי שמערכת החינוך חשובה לו צריך לתת לדרג המקצועי לנהל את המו"מ, לסכם אותו. משרד האוצר הקצה הרבה מאוד כסף לטובת סיכום המו"מ , ברגע שיתנו לממונה השכר יתנו לשבת מול הסתדרות המורים בלי מעורבות של גורמים אחרים זה יסתדר".

"הרבה מאוד גורמים פוליטיים בלחץ מאיומי הסתדרות המורים - אנחנו לא חוששים"

האם מדובר בניסיון להשגת קולות נוספים לקראת הבחירות שייערכו ב־1 בנובמבר? השר פורר הודה: "אני לא מפרשן, זה לא פרשן פוליטי. אני כן יכול לומר שכשמנהל מישהו מו"מ צריך להיות עם סבלנות, לא צריך להילחץ, לשבת, לסגור את הדברים. אני מדבר על זה כשמנהלים מו"מ צריך לנהל אותו בצורה שבה אתה לא נלחץ מכל איום כזה או אחר שהצד השני נותן לך. לי יש תחושה שהרבה מאוד גורמים פוליטיים מאוד בלחץ מאיומי הסתדרות המורים, אנחנו לא חוששים. העמדות שלנו לאורך כל הדרך היו מאוד ברורות, הסכסוך הזה הוא לא שלנו".

"מה שמעניין אותי גם בסכסוכים אחרים וגם במו"מ הוא האינטרס של מדינת ישראל - לפי זה צריכים להתנהל הנושאים וצריכות להתקבל ההחלטות", אמר, "בגלל שאנחנו במערכת בחירות יש המון גורמים פוליטיים שלוקחים את המו"מ ורוצים לגמור אותו בנושאים פוליטיים ואנחנו אומרים לא. מו"מ על מערכת החינוך צריך להתנהל בצורה מקצועית ונכונה. הסוגייה היא לא פוליטית, היא עתידה של מדינת ישראל. ככה אני מצפה מהחברים שלי לנהל את זה".

בסיום השיחה, כאשר נשאל מדוע לפיד וליברמן לא חתמו על הסכם עודפים, הבהיר השר פורר: "אנחנו ביקשנו שלא גם מבחינת באינטרס של לאן הולכים הקולות שלנו וגם בתחשיב הקולות בסופו של דבר. אני לא חושב שנפסיד, אולי נוכל להרוויח מזה מנדט. יש כמה מפלגות שמציגות היום עמדות דיי שמאליות גם מבחינת תפיסת העולם לא רק המדינית אלא גם הכלכלית. הם בהחלט יכולים להיות שותפים קואליציוניים שלנו אבל העמדות של ישראל ביתנו מאוד ברורות - המפלגה היחידה שמייצגת ימין גם מדיני ביטחוני, גם ימין כלכלי וגם ימין של חופש מדת. אני לא מוצא אף מפלגה אחרת".