באסם א-סעדי
באסם א-סעדיצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בבית המשפט הצבאי עופר הוגש הבוקר (חמישי) כתב אישום נגד באסם א-סעדי, בכיר הג'יהאד האיסלאמי בשומרון, אשר מואשם בחברות ומתן שירות עבור ארגון הטרור, סיוע למגע עם אויב, התחזות והסתה.

מעצרו הוארך עד יום ראשון הקרוב, אז ייערך דיון בהארכת מעצרו עד תום ההליכים.

על פי כתב האישום, א-סעדי שהיה מוכר כבכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי ובעל השפעה, פעל ביחד עם מעורבים נוספים לביסוס פעילות הארגון, לרבות באמצעות קבלת כספים מפעיל הג'יהאד האיסלאמי בעזה. בנוסף, א-סעדי קרא להמשך המאבק הפלסטיני האלים. כמו כן, כשהגיעו כוחות הביטחון לעצרו, הזדהה א-סעדי כאדם אחר, על-מנת להימלט מהמעצר.

עם הגשת כתב האישום, ביקשה התביעה כי א-סעדי ייעצר עד לתום ההליכים המשפטיים בעניינו. לבקשתה של הסניגורית ללמוד את חומר הראיות, הוארך בשלב זה מעצרו של א-סעדי עד ליום א', ה-28 באוגוסט 2022, ובמועד זה ייערך דיון בבקשת התביעה לעוצרו עד תום ההליכים המשפטיים.

מעצרו של א-סעדי בתחילת החודש הצית את המבצע האחרון בעזה, "עלות השחר". מסתערבי מג"ב ולוחמי צה"ל עצרו את א-סעדי נעצר במחנה הפליטים ג'נין. החקירה נגדו החלה בעקבות מידע מודיעיני לפיו המשיך בפעילותו בארגון הטרור.

א-סעדי נעצר יחד עם אשרף אל-ג'דע, איש ג'יהאד איסלאמי שהיה סייענו הקרוב של א-סעדי. השניים נתפסו עם אקדח, תחמושת, מטענים וכסף מזומן והועברו לחקירת שב"כ. בחדשות 13 דווח כי א-סעדי ננשך בעת מעצרו בידי כלב של מג"ב לאחר שהתנגד למעצר. לאחר מעצרו של א-סעדי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הכריזה על העלאת הכוננות, ובעקבות כך נחסמו צירים בדרום למשך מספר ימים, עד לפתיחת המבצע.

א-סעדי, בן 61, החל את פעילותו בארגון בשנת 1984, והוא אחת הדמויות המרכזיות והמשפיעות על הג'יהאד האיסלאמי. הוא נעצר שבע פעמים בגין תכנון פיגועים וטרור גם בימי האינתיפאדה השנייה לפני שני עשורים, וישב שנים ארוכות בכלא הישראלי. שניים מבניו, עבד אל-כרים ואיברהים, נהרגו בהיתקלויות עם צה"ל בשנת 2002.