איימן א-זוואהירי
איימן א-זוואהיריצילום: רויטרס

ארגון הטליבאן טוען כי לא מצא את גופתו של מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי, שחוסל בסוף החודש שעבר בקאבול, בירת אפגניסטן, על ידי ארצות הברית.

דובר ארגון הטרור אמר היום (חמישי) כי "החקירה עודנה נמשכת" במטרה לאתר את גופתו של המחבל.

א-זוואהירי נהרג מתקיפת מל"ט לאחר שגורמי מודיעין אמריקנים איתרו אותו לצד בני משפחתו בדירת מסתור בקאבול. בכיר בקהילת המודיעין האמריקנית כי ארה"ב וידאה באמצעות צוותי קרקע של ה-CIA וסיור אווירי שא-זוואהירי אכן נהרג.

נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אישר ב-2 באוגוסט כי ארה"ב חיסלה בתקיפה אווירית את מנהיג ארגון הטרור אל-קאעידה. "הצדק נעשה. אזרחי העולם לא צריכים לחשוש עוד מרוצח אכזרי זה. הבהרנו שוב הערב, שלא משנה כמה זמן זה יקח - אם אתה מאיים על אנשינו, ארצות הברית תמצא אותך ותהרוג אותך", דברי ביידן.

"אחרי שיקול דעת ארוך הוריתי על תקיפה מדויקת. המבצע תוכנן בקפידה כדי להפחית הפגיעה באזרחים. לפני שבוע נתתי את האישור הסופי. המשימה הושלמה בהצלחה. בני משפחה לא נפגעו ולא היו נפגעים אזרחיים. אישרנו את הצלחת המבצע בעזרת בנות בריתנו וכוחות מודיעין", הוסיף הנשיא.

ביידן הדגיש כי "הבטחתי שנמשיך לפעול נגד טרור באפגניסטן גם אחרי הנסיגה וכך עשינו. לא נתיר שוב לאפגניסטן להפוך מקלט לטרוריסטים. לא נאפשר למדינה להפוך כר לביצוע פיגועים נגד ארצות הברית".

איימן א-זוואהירי שימש כמנהיג ארגון אל-קאעידה בפועל מאז חיסולו של המנהיג הקודם אוסמה בן לאדן, שחוסל על ידי ארה"ב בשנת 2011. לאורך השנים האחרונות נפוצו דיווחים ושמועות רבות על מצבו הבריאותי ואף מותו של א-זווהירי, אך באל-קאעידה המשיכו לפרסם נאומים בקולו.

סגנית נשיא ארה"ב, קמלה האריס, הגיבה לחיסול ואמרה כי "לאחר הפעולה הנחרצת של הנשיא ביידן להוריד את מנהיג הטרור הזה משדה הקרב, העם האמריקאי והעולם בטוחים יותר. כפי שאמר הנשיא ביידן, לכל אלה שמבקשים להזיק לנו, אנחנו יכולים ונמצא אתכם'', אמרה האריס.

שגרירת ארה"ב באו"ם, לינדה תומאס-גרינפילד, הוסיפה: "הלילה, אני חושבת על הניצולים ועל המשפחות של קורבנות הפיגועים ב-11 בספטמבר והפצצות השגרירויות שלנו בקניה ובטנזניה. כפי שאמר הנשיא ביידן, 'הצדק נעשה'. אסירת תודה לכל אלה שהפכו את המשימה הזו להצלחה".

גם סעודיה בירכה על החיסול ובהודעה של משרד החוץ בריאד נאמר: "א-זוואהירי נחשב לאחד ממנהיגי הטרור שהובילו את תיכנונן וביצוען של פעולות טרור מתועבות בארצות הברית ובסעודיה".

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן אמר: "אני מברך את הנשיא ביידן ואת קהילת הצבא והמודיעין של ארה"ב על המבצע המוצלח לחיסולו של איימן א-זוואהירי, מנהיג אל-קאעידה. ישראל תמיד תעמוד כתף אל כתף עם ארה"ב במלחמה העולמית בטרור. אני שמח שהצדק נעשה".