מנכ"ל אוצר הארץ, איתן מאיר, מספר בעמדת ערוץ 7 על אתגר השמיטה שנטל המכון על עצמו והחל עוד הרבה קודם לשמיטה על מנת לאפשר את קיומה של המצווה לאורך השנה כולה.

מאיר מספר על הפניה לחקלאים המעוניינים לקיים את המצווה ולציבור הרחב בשנים שקודם לשמיטה על מנת להפוך אותם למנויים המאפשרים את קיום המצווה יחד עם החקלאים. עם החקלאים עצמם המשימה כוללת גם את תכנון השתילה לפני השמיטה והטיפול ביבול במהלך השמיטה.

לשם כך יש לבחון סוגיות כלכליות, הלכתיות ובוטניות שונות יחד עם החקלאים, הרבנים ואנשי המקצוע. לדבריו הציבור דורש השמיטה הלך וגדל כפי שהתברר במרוצת השנה החולפת, ובהקשר זה הוא מזכיר כי האתגר יימשך לפחות עד חג החנוכה הבא.

מאיר מספר על המפגש עם הסוחרים שעוסקים בהפצת יבול השמיטה מהחקלאי ועד לבית הצרכן כחלק בלתי נפרד מהצלחת אתגר השמיטה שהמכון לקח על עצמו. הדברים, הוא אומר ומדגיש, יימשכו על פי סוגי פירות שעוד ייקטפו בהמשך ויימכרו בהתאם להלכה.

לדבריו הציבור דורש המשכיות לחקלאות עברית והדברים יילכו ויימשכו גם בשנים הבאות, בין השאר דרך תוצרי יקב פסגות והפתעות נוספות שעוד יתבררו בקרוב.

יהושע תרשיש, המפיץ את יבול השמיטה מהחקלאי ועד לצרכן הפרטי, מספר על המשימה שהוא ואנשיו עמדו בה במרוצת השנה האחרונה, שנת השמיטה. לדבריו אין עוד רתיעה מפירות השמיטה ובמקום הרתיעה קיימת התעניינות וסקרנות סביב הלכות השמיטה וההגדרות השונות של הפירות.