לפיד במהלך הדיון
לפיד במהלך הדיוןצילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה יאיר לפיד מתחייב אשלים את הליך הצטרפות מדינת ישראל לאמנת איסטנבול זאת לאחר שבשל פיזור הממשלה - הדבר טרם אושר .

במפגש מיוחד שקיים ראש הממשלה יאיר לפיד עם ארגוני נשים עקב גל הרציחות והאלימות האחרונה הוא התחייב : אשלים את הליך הצטרפותה של ישראל לאמנה הבינלאומית למאבק באלימות נגד נשים ("אמנת איסטנבול") על מנת לקבוע סטנדרטים בינ"ל לטיפול בתופעה ולאשר הגדרה רחבה ומלאה יותר של אלימות.

כזכור בסוף אוקטובר 2021 התניע סער מהלך להצטרפות ישראל לאמנת איסטנבול - מהלך שהבשיל לאישור מועצת אירופה . בעקבות פניית השר סער לשר החוץ דאז יאיר לפיד - הזמינה מועצת אירופה את ישראל להצטרף לאמנה זו.

באפריל פנה שר המשפטים למזכיר הכנסת כדי שיניח את נוסח האמנה על שולחן הכנסת לשבועיים ימים שימנו בתקופת פעולתה ולאחריה תובא לממשלה הצעת החלטה לאשרור האמנה.

אמנת איסטנבול שנפתחה להצטרפות מדינות כבר ב-2011, היא האמנה הבינלאומית הראשונה שקובעת סטנדרטים ומסדירה את המאבק באלימות נגד נשים ואלימות במשפחה. עד היום הצטרפו לאמנה 35 מדינות, ביניהן גרמניה, צרפת, איטליה, ספרד, הולנד, דנמרק ואוסטריה.

מיד לאחר מכן החל יו"ר בצלמו יהודה פואה במהלך רחב להאבק באישור האמנה בטענה שהאמנה תיפגע בערכי המשפחה, תחזק את ארגוני הנשים שנלחמות בהפרדה וכן תוביל לאזרחות עבור מסתננים רבים.

לאחר מכן הצטרפו ארגונים רבים וח"כ שלמה קרעי יזם עצומה עליה חתמו 50 חברי כנסת שהם מתנגדים אימוץ האמנה. בעקבות הסערה הציבורית האמנה לא הוגשה לאישור הממשלה אחרי ששרים רבים הודיעו אף שיצביעו נגדה למרות זאת הודיע שר המשפטים סער שהוא נחוש להעביר את האמנה.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אכן חשוב להיאבק באלימות בכלל ובאלימות נגד נשים בפרט. יחד עם זאת אמנת איסטנבול לא תעזור בעניין, היא רק תחזק את הארגונים שנלחמים בזכויות הנשים ללימודים בהפרדה למשל וכן תחזק את ארגוני המסתננים. רוב חברי הכנסת ואזרחי ישראל נגד אימוץ האמנה ואין לממשלת מעבר שום סמכות לקדם דבר זה".

נעמה סלע יו"ר פורום הארגונים למען המשפחה הגיבה "לקראת הבחירות יאיר לפיד מנפנף 'בדגל איסטנבול' לנשים שהולכות שולל אחרי ארגוני הפמיניזם הראדיקאלי. הדפנו את המהלך ונמשיך לעמוד על המשמר".