גדעון סער, מיכאל פואה, יהודה פואה, הרב יאיר קרטמן, נעמה סלע
גדעון סער, מיכאל פואה, יהודה פואה, הרב יאיר קרטמן, נעמה סלעצילום: דוברות

פרסום ראשון: שר המשפטים גדעון סער (תקווה חדשה) נפגש היום (שלישי) עם נציגי ארגוני משפחה וארגוני הגירה כדי לשמוע את טענותיהם נגד אימוץ עקרונות אמנת איסטנבול על ידי מדינת ישראל.

בפגישה השתתפו יו"ר פורום הארגונים למען המשפחה עו"ד נעמה סלע, יו"ר 'בוחרים במשפחה' מיכאל פואה, יו"ר 'בצלמו' יהודה פואה, ראש 'מכון תורת המדינה' הרב יאיר קרטמן ונציגי המרכז למדיניות הגירה ישראלית, היועץ המשפטי עו"ד ד"ר יונה שרקי וראש אגף ממשל במרכז למדיניות הגירה ישראלית עקיבא לם.

שר המשפטים סער הקשיב במשך כארבע שעות לדברי הנציגים, קיים איתם דיון והודיע כי יבחן את טענותיהם לעומק ולאחר מכן יקבל החלטה.

עו"ד סלע אמרה בפגישה כי "יש חוסר תוחלת באמנה ומעל לכל יש בה חוסר חוקיות עקב האפליה המובנית שבה בין נשים וגברים".

היא הוסיפה ותיארה את הכשל הקיים בישראל בטיפול באלימות במשפחה הנובע, לדבריה, מהתעלמות מהסימטריה הקיימת באלימות בין נשים וגברים. "זו גישה שמביאה למאבק בין המינים במקום שיתוף פעולה והרמוניה", אמרה. היא הדגישה גם את החשש מפני פגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל והסכנה הצפויה לחינוך המסורתי הדתי והחרדי.

מיכאל פואה אמר: "אמנת איסטנבול נכשלה במבחן התוצאה. במדינות בהם התקבלה האמנה האלימות כנגד נשים לא רק שלא ירדה אלא אף הוסיפה לגאות. הסיבה לכך היא שהאמנה מנכיחה ומעצימה את מלחמת המינים במקום לחזק את השיתוף וההשלמה".

עו"ד שרקי ועקיבא לם הציגו את הבעיות באמנה העולות מהסעיפים הנוגעים למדיניות ההגירה, את חוסר המוכנות של בריטניה לאשרר את האמנה, את דחיית ההערה הפרשנית שהגישה פולין בעת הצטרפותה לאמנה, ומקרים נוספים בהם הגוף המפקח על יישום האמנה התעמת עם מדינות חברות. בנוסף, התייחסו במרכז למעמד המיוחד שניתן לארגוני נשים מול הגוף המפקח על האמנה.

הפגישה עם השר סער
הפגישה עם השר סערצילום: באדיבות המצלם

יהודה פואה אמר בפגישה: "כבר היום נשים דתיות נפגעות מכך שלא נותנים להן לשמוע הופעות, לרחוץ בשמורות טבע או ללמוד באקדמיה בהפרדה מגדרית. כאשר האמנה תתקבל, רמיסתן של נשים דתיות על ידי יועצים משפטיים שמסרבים לאפשר להן לחיות באמונתם תקבל ביסוס משפטי על ידי האמנה שקוראת 'לבער דעות קדומות, מנהגים, מסורות ושאר נהגים המבוססים על רעיון נחיתות האישה או על תפקידים סטראוטיפים לנשים וגברים".

הרב קרטמן הוסיף: "הנחות היסוד של האמנה מסכנות את מדינת ישראל כמדינה יהודית. הסיפור הראשוני של היהדות הוא שגבר ואישה משלימים זה את זה ולא לוחמים זה בזה, הפוך מתפיסת האמנה. בנוסף, האמנה מבקשת לבער את תפיסות היסוד של היהדות. למשל, דרך מלחמה במוסדות של בתי ספר נפרדים ושל תפקידים מסורתיים של גברים ונשים".