הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי התייחס למציאות הביטחונית ולפיגועי הטרור שאירעו לאחרונה, וסיפר על המאמצים של צה"ל למיגור הטרור.

כוכבי אמר בכנס למידה מטכ"לי לסיכום תרגיל "מרכבות האש" (חודש המלחמה), "נוכח עלייה חמורה בהיקף הפיגועים באיו"ש, יצא צה"ל לפני מספר חודשים למבצע ׳שובר גלים׳, והגביר משמעותית את פעילותו לסיכול הטרור. במסגרת המבצע עד כה נעצרו כ-1500 מבוקשים וסוכלו מאות פיגועים''.

לדברי הרמטכ''ל, "חלק מהעליה בטרור נובעת מאוזלת ידם של מנגנוני הביטחון הפלסטינים המובילה לחוסר משילות באזורים מסויימים ביהודה ושומרון, ואלו מהווים קרקע פוריה לצמיחת הטרור''.

כוכבי הדגיש כי ''כמו תמיד, גם נוכח ההתפתחות הזו המבחן שלנו הוא אחד - הגנה על אזרחי מדינת ישראל, ומשימתנו היא לסכל טרור - נגיע לשם כך לכל עיר, שכונה, סמטה, בית או מרתף. הפעילות שלנו תימשך ואנו ערוכים להגביר אותה על פי הצורך".

יממה בלבד לאחר פיגוע הירי שבוצע לעבר אוטובוס טירונים שנסע בבקעת הירדן - בחדשות 12 התפרסם אחר הצהריים (שני) סרטון מתוך האוטובוס שתיעד את הרגעים הדרמטיים שעברו על החיילים. בתיעוד ניתן לראות את החיילים, שרובם טירונים ואינם חמושים, מגואלים בדם, לצד קולות מצרורות הירי של המחבלים.

בתוך כך, כוחות הביטחון עדיין סורקים אחר המחבל השלישי שנמלט מהמקום. לוחמי צה"ל ושוטרים שהוזעקו לזירה זמן קצר לאחר הפיגוע תפסו שניים מהמחבלים עם כוויות על גופם אחרי שרכבם התלקח כתוצאה מבקבוק תבערה שאותו התכוונו להשליך לעבר האוטובוס. ברשותם אותרו אמצעי לחימה, והם קשרו את עצמם לפיגוע והועברו לחקירת השב"כ. אחד המחבלים בחולייה הוא אזרח ישראלי מהיישוב ג'דיידה-מכר שממזרח לעכו שהתגורר בתקופה האחרונה בשטחים.

במהלך הלילה, לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו 17 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון. בג'נין ובכפר קבאטיה נעצרו חמישה מבוקשים החשודים בטרור, ובמהלך הפעילות החלו התפתחו חילופי אש בין הכוחות לבין חמושים. על פי הדיווחים, מחבל אחד נורה למוות - והאירוע הסתיים ללא נפגעים לכוחותינו.

לורן מורלי ובת זוגו שירי

בבית החולים רמב"ם בחיפה עדיין מאושפז כשהוא מורדם ומונשם לורן מורלי, נהג האוטובוס שנפצע באורח קשה בפיגוע הירי בבקעת הירדן. היום חל שיפור במצבו – והוא מוגדר בינוני. הוא עדיין מאושפז במחלקת טיפול נמרץ כשהוא מונשם וסובל מפגיעות מורכבות.

בתו אור סיפרה לחדשות 13 כיצד חדרה בה ההבנה על מצבו של אביה. "הגענו לבית החולים ולאט לאט הבנו שזה די נס מה שקרה. כל היריות היו לכיוונו ובמקומות החשובים של הגוף הוא לא נפגע. הוא נפגע בפה ובלסת, הפגיעות חמורות ויהיה לו קשה להתאושש מזה, אבל יהיה טוב".

"אבא נהג בכל כלי רכב אפשרי ומכיר היטב את הכביש. הוא עצר בצד הדרך כשהוא ראה שהמחבלים החלו לעקוף אותו. הוא ישר התקשר למשטרה ולא ברור איך הוא הצליח לדבר עם המשטרה כשהוא כבר נפגע מהירי. יש כמובן פחד, אבל הרופאים אמרו שצריך לתת לו לנוח. הרצון שלנו שהוא יקום ויספר מה קרה. הרופאים אמרו שזה יכול לקחת כמה ימים עד שהוא יתעורר. כמה שיותר שהוא ינוח, יהיה יותר טוב", הוסיפה הבת.

שירי פאר, בת זוגו של לורן, לא הופתעה שהוא העניק סיוע לחיילים שנפגעו מהירי ושהו באוטובוס. "העובדה שהוא עזר תוך כדי שהוא פצוע – זה לורן. הוא אדם שקול. התושייה שלו לא הפתיעה אותי. צפויה לו עוד דרך ארוכה בשל הפציעות שלו".