ברקת עם הרב אסמן בקייב
ברקת עם הרב אסמן בקייבצילום: חופשי

ח"כ ניר ברקת מהליכוד הגיע לעיר קייב באוקראינה כשהוא מלווה באבטחה כבדה.

אמש (חמישי) נפגש ברקת עם הרב הראשי לאוקראינה הרב משה אסמן. ח"כ ברקת נסע להתפלל בקברו של רבי נחמן מברסלב בעיר אומן, נפגש עם מושל אומן ושוחח עימו על ההערכות לקראת הגעת החסידים בראש השנה.

ברקת הוא הפוליטיקאי הישראלי הראשון שהגיע לאוקראינה מאז תחילת המלחמה עם רוסיה. נציין כי במל''ל ובמשרד החוץ קראו לישראלים שלא להגיע לאוקראינה בשל סכנת החיים הכרוכה בכך.

בשבוע שעבר חידד משרד החוץ את אזהרת המסע הקיימת לאוקראינה וקרא לאזרחי ישראל להימנע באופן גורף מלהגיע לשטחי אוקראינה, כולל העיר אומן וסביבותיה, בשל המלחמה והקרבות הפעילים בין כוחות רוסיה לכוחות אוקראינה.

במשרד החוץ סיפרו כי לאחרונה נורו טילים לאזור העיר אומן אשר הביאו למותו של אזרח אחד, פציעה של מספר אזרחים וגרמו להרס רב.

אזרחים ישראלים הנמצאים באוקראינה נקראים לעזוב מיד את גבולות המדינה. "המצב הביטחוני הנפיץ כולל סכנת הפצצות מהאוויר או ירי רקטות גם על ישובים ושטחים אזרחיים, כולל במרכז ובמערב המדינה, מהווים סכנת חיים ממשית ומיידית''.

במשרד החוץ הזכירו: ''ממשלת אוקראינה הכריזה על מצב חרום החל מ-24/2/22, דבר העשוי להביא להצרת חופש תנועה והטלת עוצר על אזורים שונים, וכן הכבדת אמצעי הביטחון והשיטור הננקטים באזורים השונים (כולל בדיקות, מעצרים וגרוש)''.

גם משרד החוץ האוקראיני פרסם הודעה המבקשת שלא להגיע השנה לאומן בשל מצב המלחמה והקושי לממש אחריותם לביטחון ובטיחות המתפללים. במשרד החוץ בירושלים הדגישו כי ''לשגרירות ישראל בקייב אין נוכחות רציפה בשטחי אוקראינה בימים אלה, ולכן לא ניתן יהיה לספק שירותים קונסולריים מלאים ויהיה קושי רב להעניק טיפול במקרה חירום''.