יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראש הממשלה יאיר לפיד נשא דברים בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) והתייחס להתפתחויות האחרונות הקשורות להסכם הגרעין.

"בעקבות האמריקאים, אתמול הודיעו מדינות אירופה שהסכם הגרעין עם איראן אינו עומד להיחתם, תיקי החקירה הפתוחים של איראן בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אינם עומדים להסגר. אני מודה לצרפת, בריטניה וגרמניה על העמדה הנחרצת שלהם בנושא. בחודשים האחרונים ניהלנו איתם דיאלוג שקט ואינטנסיבי, והונח בפניהם מידע מודיעיני עדכני על הפעילות האיראנית באתרי הגרעין", אמר לפיד.

הוא הוסיף, "אחר הצהריים אצא לגרמניה להפגש עם הקאנצלר, אולף שולץ. מטרת הביקור היא תיאום עמדות בנושא תכנית הגרעין וסיכום פרטים אחרונים במסמך שיתוף פעולה איסטרטגי, כלכלי ובטחוני, שאנו עומדים לחתום איתם".

לפיד החמיא לעצמו ולשותפיו ואמר, "יחד עם ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, ועם שר הבטחון בני גנץ, ישראל מנהלת מערכה מדינית מוצלחת לבלימת הסכם הגרעין ולמניעת הסרת הסנקציות מעל איראן. זה עוד לא נגמר, זו דרך ארוכה, אבל יש סימנים מעודדים. במקביל, פועלת ישראל כדי למנוע מאיראן להקים בסיסי טרור ברחבי המזרח התיכון, בעיקר בסוריה. אני רוצה להדגיש מפה, ישראל לא תסכים שסוריה תשמש ציר העברת נשק לארגוני טרור, ולא תקבל הקמת בסיסים איראנים או בסיסי מליציות על גבולנו הצפוני".

הוא התייחס גם להתגברות הטרור ביהודה ושומרון. "בסוף השבוע שעבר קיימנו דיונים עם צה"ל והשב"כ על המתיחות ביהודה ושומרון, ובעיקר בגזרות ג'נין ושכם. כוחות הביטחון פועלים בזירות אלה בנחישות כדי למנוע זליגת פיגועים לתחומי ישראל".