אורנה ברביבאי והשר זאייד בין ראשיד אל זייאני
אורנה ברביבאי והשר זאייד בין ראשיד אל זייאניצילום: Abbas Hani

השרה ברביבאי נפגשה אתמול (שני) עם שר התעשייה והמסחר של בחריין, זאייד בין ראשיד אל זייאני, והשניים השיקו רשמית את דיוני המו"מ לכינון הסכם סחר חופשי בין המדינות.

במהלך הפגישה אמרה השרה ברביבאי למקבילה הבחרייני כי היא מברכת על התנעת התהליך שמטרתו חתימה על הסכם סחר חופשי בין המדינות.

"אני בטוחה כי הסכם זה מהווה נדבך נוסף בחיזוק הסכמי אברהם ובקידום המטרות שסוכמו בוועידת הנגב. ההסכם יסייע לחזק באופן משמעותי את היחסים בין בחריין לישראל, יסיר חסמים, ירחיב את שיתוף הפעולה הכלכלי ויסייע בבניית גשרים נוספים בין המדינות", הוסיפה ברביבאי.

בנוסף, השרה ברביבאי נפגשה גם עם שר האוצר והכלכלה הבחרייני, שיח' סלמאן בין ח'ליפה אל-ח'ליפה.

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ וראש צוות המו"מ הישראלי לכינון הסכם הסחר החופשי עם בחריין אמר כי "מאז כינון הסכמי אברהם, היקף הסחר בין כלל מדינות האזור לישראל נמצא בצמיחה מתמדת. אנו מקווים שהסכם סחר חופשי עם ממלכת בחריין, על כלכלתה המגוונת, יוסיף מימד חדש ליחסים אלה".

"בכוונתנו לגבש עם עמיתינו הבחריינים הסכם משמעותי, שיכלול בין היתר סוגיות הנוגעות לסחר בסחורות, רגולציה ותקינה, מכס, סחר בשירותים, רכש ממשלתי, סחר אלקטרוני ושמירה על זכויות קניין רוחני. לאחר שנחתמה ההצהרה, הצדדים צפויים לקיים סבבי מו"מ, תוך שאיפה להשלים את התהליך בהקדם האפשרי".

על פי נתוני מינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה, מאז הסכמי אברהם שנחתמו לפני כשנתיים, הסחר בין ישראל לבחריין גדל בהתמדה ובשנת 2021 עמד על היקף של כ-7.5 מיליון דולר. במינהל סחר חוץ מעריכים כי הסכם הסחר המתגבש יאיץ עוד יותר את הגידול בהיקפי הסחר בין המדינות.

בשנת 2021, היקף היצוא הישראלי לבחריין עמד על כ-4 מיליון דולר, כאשר רובו בתחומי ענף הפנינים, יהלומים ומתכות יקרות אך גם כימיקלים ומוצרי תעשיות כימיות, מכונות ומיכון חשמלי. היקף היבוא מבחריין לישראל עמד על כ-3.5 מיליון דולר והכיל בעיקר מתכות בסיס, אך גם מינרלים ודלקים.