מתן כהנא
מתן כהנאצילום: אלעזר ריגר

שר הדתות לשעבר וחבר כנסת מטעם 'המחנה הממלכתי', מתן כהנא, התייחס היום (חמישי) בהרחבה לנושא שלדבריו מדיר שינה מעיניו: יהודי התפוצות.

"פוליטיקאים בד"כ אוהבים לדבר בסימני קריאה. הם תמיד יודעים הכל ולכל דבר יש להם פתרון. בדקות הקרובות זה הולך להשמע אחרת. בנושא עליו אדבר יש לי בעיקר סימני שאלה", אמר כהנא בוועידת היובל של ארגון גשר.

"אם יש עניין אחד שממש מדיר שינה מעיני, שממש מפחיד אותי", שיתף, "הרי זה יהדות התפוצות. אני לגמרי מאמין בהבטחה האלוקית להמשך קיומו התמידי של העם היהודי, אך הנושא הזה, במובנו הרחב, יקבע איך העם היהודי יראה, ואת גודלו".

"בעולם היום יש כשישה עשר וחצי מיליון בני אדם שרואים את עצמם כיהודים. כמעט מחצית מהם גרים בישראל. כרבע מהם אורתודוכסים. השאלה האם נצליח להשאר עם אחד היא בעיני שאלה הרת גורל שתוכרע בדור הקרוב".

"לכשעצמי", הוא אמר, "אני אדם שומר תורה ומצוות, שמרן באופיי. אחד שרואה בשולחן ערוך כקודקס ההלכתי המחייב".

כהנא התייחס להתקפות מצד גורמים פוליטיים ואמר: "למרות ניסיונות של מתנגדי הפוליטיים לצייר אותי בצבעים אחרים, ההגונים שבהם יודעים היטב שאין פעולה אחת שביצעתי כשר לשירותי הדת מבלי להיוועץ ברבנים גדולים וראשי ישיבות, ובלי לסטות מדבריהם כמלוא הנימה".

"משכך, גם בסוגיה הרת גורל זו לעם היהודי, אני סבור שהפתרון צריך לנבוע מדיון הלכתי המתקיים בבתי המדרש".

"זכינו לחיות בתקופה היסטורית אליה אבותינו ואבות אבותינו התפללו 2000 שנה. זכינו לחיות בימי אתחלתא דגאולה, לחיות בתקופה של פעמי משיח. לאחר אלפי שנים של גלות, נדודים, פרעות והשמדה זכינו להקים מדינה ריבונית משל עצמנו".

"לאחר אלפי שנים בהן גורלנו היה נתון לגחמותיו של פריץ, מלך או דיקטטור זה או אחר, לאחר אלפי שנים של ניסיונות להשמיד אותנו רוחנית ופיזית, לראשונה זה 2000 שנה גורלנו נתון בידינו. בחסדי ה' יש לנו מדינה שמעבר להיותה בית בטוח לאלה הגרים בה, היא גם תעודת ביטוח לכל יהודי העולם".

"אם היתה לנו היום סנהדרין אני משוכנע כי הסוגייה הראשונה בה גדולי ישראל היו דנים היא סוגיית קיבוץ הגלויות והחזרתם של נדחי ישראל לחיק היהדות".

בהמשך סיפר כי "בין פרישתי משירות קבע בצה"ל לכניסתי לפוליטיקה, הספקתי לנהל כחצי שנה מיזם שנקרא "יונייטד. מיזם התפוצות". לא אאריך במטרות המיזם, רק אציין כי הוא מהווה בעצם היפוך בפרדיגמה שהיתה מקובלת עד כה, בה יהודי התפוצות סייעו לישראל, למצב בו מדינת ישראל מבינה כי היא יכולה ואף נדרשת לסייע לקהילות יהודיות בתפוצות".

"המיזם, שהובל ע"י משרד התפוצות, עסק בחינוך יהודי וציוני בגולה. במסגרת עבודתי במיזם, ובמסגרת מסע משמעותי ביותר של תנועת "גשר" ליהדות ארה"ב, זכיתי להתוודע מקרוב למספר קהילות ברחבי העולם. זה היה המפגש האמיתי הראשון שלי עם יהדות התפוצות. התמונה שפגשתי הטרידה אותי מאוד. מפגשים נוספים שהתקיימו בעת היותי חבר כנסת ושר לא שיפרו את מצב רוחי".

כהנא שיתף: "פגשתי צעירים רבים שפרט לידיעה מעורפלת שהם קשורים לעם היהודי, אין להם שום קשר, לטוב או לרע עם היהדות. גם קשר עם מדינת ישראל לא קיים, ואם כבר יש אילו שהן תחושות, הם בד"כ על הצד השלילי של הסקאלה. בשפה המקצועית קבוצה זו נקראת האנאפיליאייטד".

"גם האופטימיסטים ביותר מבין הגורמים שפגשתי לא מאמינים שהקבוצה הזו תשרוד כחלק מהעם היהודי בדור או שניים הקרובים".

"מבלי קשר לעמדה הערכית ביחס לזרמים שאינם אורתודוכסיים, ניתן בנקל לראות כי עבור ציבור רחב מאוד, בעיקר באמריקה הצפונית, ההשתייכות לאחת מהקהילות האלה זה חבל ההצלה ששומר על החיבור ליהדות ולמדינת ישראל".

"הפער המתרחב בין יהדות ההלכה האורתודכסית, עליה אני נמנה, לבין יהודי התפוצות אשר ברובם אינם נמנים על היהדות ההלכתית, מתפתח להיות בעיה אקוטית עם השלכות משמעותיות עלינו כעם".

"כאמור, אין לי באמתחתי פתרון ובטח לא תוכנית עבודה, אך דבר אחד ברור לי. טמינת הראש בחול, בבחינת "שב ואל תעשה" שווה להחלטה מודעת להתקדם בנתיב בו אנו צפויים לאבד מיליונים מבני עמנו".

"כל ישראל ערבים זה בזה. אחינו הם. לא נוכל לעמוד מנגד. המיזמים אותם מובילה מדינת ישראל בשיתוף עם פילנתרופים מהעולם הם טובים וחשובים. לעצם קיומם יש חשיבות רבה. אך אל מול המצב בשטח זה כמו אקמול לחולה במחלה קשה. כאמור, את הפתרון יש בעיני לחפש בין כותלי בתי המדרש".

לסיום אמר כי "עד שתקום לנו סנהדרין נשאר לנו להתפלל למנהיגות רבנית אמיצה שתוביל מהלך תורני עם קונצנזוס רחב למציאת מענה הלכתי לבעיית דור הגאולה שלנו".