נעמה זרביב
נעמה זרביבצילום: צורית דיעי

יו"ר ארגון "שוברות שיוויון", נעמה זרביב, מועמדת במקום ה-24 במפלגת הציונות הדתית-עוצמה יהודית, השמיעה התבטאות שנויה במחלוקת בכנס בחירות של תנועת "התעוררות" בירושלים.

"אני מדברת על אלימות במשפחה", אמרה זרביב וטענה: "נשים נרצחות כי לגבר יש כוח פיזי, אבל אם אנחנו הולכים לטפל באלימות צריך לזכור את המקור שלה. 1. האלימות היא סימטרית. 2. לקחת תקציבים ולהגיד שעוד שיעור בשיעור מגדרי הוא זה שימנע את האלימות, זה קשקוש".

ארגון קולך מסר בתגובה לדבריה של נעמה זרביב "אכן יש הבדל גופני בין גברים ונשים אך הסטטיסטיקה לצערנו לא משקרת. 20 נשים נרצחות מידי שנה ע"י בני זוגן, ו 200000 נשים סובלות אלימות במשפחה לסוגיה - כלכלית, מינית ופיסית. אין ספק שחינוך לשוויון מגדרי הוא רק אחד מהכלים במאבק למיגור האלימות וחשובים לא פחות, איזוק אלקטורני, הפניית גברים אלימים למקלטים לשיקום במקום נשים, מעצרים, ועוד".

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו פנה לחברי הכנסת בצלאל סמוטריץ׳ ואיתמר בן גביר בעקבות ההקלטה שפורסמה בכאן 11, שבה נשמע סמוטריץ' מכנה את נתניהו "שקרן בן שקרן", ומשמיע עליו מילים קשות נוספות.

נתניהו ביקש מסמוטריץ' ובן גביר: ''תפסיקו לירות בתוך הנגמ"ש, המאבק של המחנה הלאומי הוא נגד ממשלה של לפיד והאחים המוסלמים תומכי הטרור. לפיד אומר בגלוי שהוא רוצה להוריד את הליכוד מתחת למספר המנדטים של יש עתיד כדי שעליו תוטל הרכבת הממשלה. כדי לסכל את התוכנית של לפיד צריך ליכוד גדול כדי להקים ממשלת ימין יציבה שאתם בכל מקרה חלק ממנה''.

ח"כ איתמר בן גביר, יו"ר מפלגת עוצמה יהודית, התייחס להקלטת סמוטריץ' בכנס בחירות בתל אביב: "אני לא אהבתי את ההקלטות ששמעתי. אנחנו רוצים להקים ממשלת ימין בראשות נתניהו, מנהיג המחנה הלאומי, אבל אנחנו רוצים ממשלת ימין מלא מלא. לא צריך לדבר בנימה אישית ובטח שלא לדבר בסגנון כזה אלא להגיד לו - אדוני בנימין נתניהו, אנחנו רוצים שתהיה ראש הממשלה, אבל זו תהיה ממשלת ימין מלא מלא".

בהקלטה שחשף העיתונאי מיכאל שמש בכאן 11, נשמע סמוטריץ' אומר: "אם הייתי רוצה לקחת שני מנדטים מביבי, הייתי צריך להיכנס באמ-אמא שלו. הוא שקרן בן שקרן. הוא לא רצה ללכת עם רע"ם? רצה באבי-אביו. אני היחידי שעמדתי בפרץ, הייתי מרוויח שני מנדטים. לי חשוב לקבע תודעה שבימין זה טאבו. אני כאילו מיישר קו, אני לא משקר כשמראיינים אותי. אני אומר שאני לא עוסק במה שהיה לא חשוב".

סמוטריץ', שהיה עמוק במגעים וספג לחצים מצד נתניהו כדי לאפשר הקמת ממשלה עם רע"ם, מספר מה עומד מאחורי ההתנגדות שלו לשותפות עם הערבים. "חלק גדול נעשה, כיתות וכו', אבל זה היהודים יעשו, לא התנועה האסלאמית. מול החברה הערבית אני לוקח אחריות, לא רע"ם ולא הרשימה המשותפת. אנחנו היהודים - זה הבדל שמיים וארץ. כסף לרשויות נעביר בשנייה הראשונה", הוסיף סמוטריץ'.

הביקורת החריפה של נתניהו על סמוטריץ' נשמעת היטב לאורך כל השיחה. שר התחבורה לשעבר מתייחס לשאלה מה נתניהו הסכים לתת לרע"ם וגם למה הוא משתף פעולה עם הנרטיב שמציג יו"ר הליכוד, שלטענתו הוא שקרי.

"גם אם הוא היה מוכן לתת קצת פחות, זה לא עושה את ההבדל ברגע שהוא הסכים להקים איתם ממשלה, שבסוף, בקצה, הוא תלוי בהם. אז מה זה משנה? בשלב הראשון הוא היה נותן פחות ואז היה נותן להם הכול אחרת היו מפילים אותו והולכים לבחירות. אבל אני מיישר עכשיו קו עם הנרטיב שלו כי הוא משרת את מה שאני חושב שנכון לעם ישראל".

בצלאל סמוטריץ', שמנהל מערכת יחסים עכורה מאוד עם איילת שקד ונפתלי בנט ועוד כמה משרי הממשלה, מספר במהלך השיחה על פגישה מעניינת שלו עם השותפה לשעבר בעיצומם של המגעים להקמת הממשלה. "יום אחרי הנאום שלי, ישבתי עם איילת ששאלה 'למה אתה הולך נגדנו?'. אמרתי לה שנפתלי לא מכר את החיים שלו בשביל ללכת עם ערבים. בגלל שהוא חסר אחריות ומוכן למכור את סבתא שלו, אז אנחנו גם כאלה?", אמר סמוטריץ'.

יו"ר ''הציונות הדתית'' התייחס במהלך השיחה לאחת מהסוגיות הנפיצות בפוליטיקה והיא ההתנגדות לבנימין נתניהו - גם בקרב חוגי הימין והדתיים. סמוטריץ' גילה שגם הוא אינו מעריץ של נתניהו ברמה האישית וכי הוא מעריך שהוא יסיים את תפקידו אחרי הרשעה בבית המשפט או בדרך אחרת.

סמוטריץ' אמר עוד: "נתניהו לא יישאר פה לנצח. הפיזיקה והביולוגיה יעשו את שלהן. מתישהו הוא יורשע בבית המשפט, אני יודע מה, קצת סבלנות בחיים. אין ספק שנתניהו זה צרה בסדר? אבל עכשיו תבחר בין צרה לצרה. החלטת שנתניהו זה האירוע ואני אמכור הכול?".

ח"כ אלכס קושניר מישראל ביתנו הגיב לדברי סמוטריץ': ''בצלאל, אתה רואה יש משהו שאנחנו מסכימים עליו. ביבי אכן שקרן בן שקרן''.

בעקבות פרסום ההקלטה, סמוטריץ' התקשר לנתניהו ואמר לאחר מכן: "לא ניתן לסכסך בינינו. מישהו הדליף איזו הקלטה ישנה שלי ממזמן, אני רוצה לומר בצורה ברורה: שוחחתי עם שותפי וחברי בנימין נתניהו ואנחנו לא ניתן לאף אחד לסכסך בינינו, אנחנו נעבוד ביחד ונקים ביחד ממשלה יהודית לאומית וציונית".