דיוויד פרידמן ואיתמר בן גביר
דיוויד פרידמן ואיתמר בן גבירצילום: דוברות

השר לביטחון פנים המיועד, יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר, נפגש הבוקר (ב') עם שגריר ארה"ב בישראל לשעבר דיוויד פרידמן.

בעוצמה יהודית אמרו כי הפגישה התקיימה בביתו של פרידמן בירושלים, באווירה טובה ולבבית.

בתוך כך, ראש עיריית שפרעם, ערסאן יאסין, אמר כי הוא מצפה לעבוד עם ח"כ בן גביר כאשר ימונה לשר לביטחון פנים. לדברי יאסין "כל שר המגיע לכיסא הממשלה ימצא דברים שונים ממה שהוא רצה", והוא "יקיים קשרי עבודה עם כל משרד (ממשלתי), כולל המשרד לביטחון הפנים ללא קשר לשר".

יאסין ציין, כי "השרים הקודמים אינם שונים מהשרים הנוכחיים" והוא השווה את הדבר (מינוי שר) להיותו "פוליטי ואינו שונה מקודמו".

לדבריו, "האמירות וההתבטאויות של בן גביר חולפות, וכאשר הוא יגיע למשרד (לביטחון הפנים) המצב ישתנה מאוד, כי אנחנו מודעים לעניין זה ומקיימים קשרי עבודה עם כולם. אם בן גביר יהיה קיצוני, אזי הוא יפסיד, והמדינה תפסיד. אני מקווה שתקום הממשלה כדי שנוכל להתחיל לעבוד".

בגזרה אחרת, קיים נתק בין ראש הממשלה הנבחר בנימין נתניהו לבין יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', שמתעקש לקבל את תיק הביטחון בממשלה החדשה. השניים לא דיברו מאז יום רביעי האחרון.

חבר הכנסת המיועד עמיחי שיקלי אמר לרדיו 103FM כי הוא "מעריך את בצלאל, אבל אני חושב שקצת עולה לו. כיפופי הידיים פה חוצים את גבול הטעם הטוב".

ראש ישיבת ההסדר בעיר שדרות, הרב דוד פנדל, שהשתתף בפגישת הרבנים עם ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ שנערכה אמש (ראשון) בביתו של הרב חיים דרוקמן במרכז שפירא, סיפר לרדיו גלי ישראל: "הייתה פגישה מרתקת שעסקה נטו לטובת מדינת ישראל, ראיתי פוליטיקאי חד ומוכשר. ממשלת ימין זה לא מספיק, אנחנו רוצים ממשלה שתממש את מדיניות ומשילות הימין, זו ההזדמנות לבצע מדיניות לאומית ציונית. סמוטריץ׳ קיבל גיבוי".

רבני הציונות הדתית פרסמו הודעה בסיום פגישת העדכון שערכו אמש עם יו"ר מפלגת הציונות הדתית. "הרבנים קוראים ליו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' לעמוד באופן חד משמעי ובלתי מתפשר על הדרישה לתפקיד שר הביטחון כדי לחזק את בטחונה של מדינת ישראל, לחזק את רוח צה"ל, למנוע הקמת מדינה פלסטינית ולהסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון", נאמר בהודעה.

עוד נכתב כי "הרבנים מבקשים לעמוד על דרישת המפלגה לתיקי החינוך והדתות וציינו כי יש חשיבות עליונה שהציונות הדתית תוביל את העשייה למען הזהות היהודית של המדינה ברוח תורת ארץ ישראל.

"הרבנים פנו בקריאה אישית לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו להכיר בכוחה בערכה ובשותפותה של הציונות הדתית שזכתה לאמון של למעלה מחצי מיליון מצביעים וקיבלה 14 מנדטים", לשון ההודעה.

במהלך הישיבה, סמוטריץ' נתן לרבנים סקירה על התקדמות המשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד, וביקש את תמיכתם לדרוש את תיקי הביטחון, החינוך והדתות.

נתניהו, לפי שעה, מסרב לתת לסמוטריץ' את משרד הביטחון, ובש"ס לא מקבלים את העובדה שמפלגת הציונות הדתית תשלוט במשרד הדתות.

בין הרבנים שהשתתפו בפגישה אצל הרב דרוקמן: הרב יעקב אריאל, הרב יהושע שפירא, הרב דוד דודקביץ, הרב חיים גנץ, הרב חננאל אתרוג, הרב שמעון כהן, הרב דוד חי הכהן, הרב דוד פנדל והרב יואל מנוביץ'.