אילן גאל דור
אילן גאל דורצילום: לימור אהרון

בשבוע האחרון אנו עדים לקרבות חסרות תקדים על תפקידי השרים השונים במסגרת המו"מ הקואליציוני. בכל יום רצות עשרות שמועות על מועמדים שונים לתיקים שונים, ספינים בלתי פוסקים ופרשנויות מכל עבר על משמעות מינוי שר כזה או אחר לתיק מסוים.

בתוך כל המהומה הפוליטית והתקשורתית, נראה שיש תיק אחד שנשכח בצד, גם מבחינת תשומת הלב התקשורתית אולם מעבר לזה בעיקר מצד חברי הכנסת -  תיק התפוצות. לצערנו, כבר התרגלנו עם השנים כי תיק התפוצות נדחק לשוליים והפך לתיק שנחשב לתיק סמלי או ייצוגי, או חמור מכך, לתיק שבא לספק תפקיד שר כדי לייצר אתנן פוליטי במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. במילים בוטות יותר "לסגור פינה". אולם כאשר מסתכלים על התמונה בצורה רחבה קשה להתעלם מהמרחק בין תפיסת הציבור את אותו משרד לבין הפוטנציאל ורמת החשיבות שהיה ראוי כי ייחסו לו. 

מחצית מן מהעם היהודי חי בתפוצות, זה נתון שאינו עומד להשתנות,  ואותו החצי, נושא עיניו אל הממשלה החדשה לראות מה יהיה יחסה כלפיהם מעבר לכך, אותו החצי מעורב בענייני ישראל ביום יום ומשמש כשגריר הגדול ביותר של מדינת ישראל ברחבי העולם

אפילו למראית עין, המצב הנוכחי בו אין כל "ביקוש" לתפקיד שר התפוצות הינו בעייתי ופוגע במעמדה של הממשלה המתגבשת.  מעבר לכך, יש פה עניין של היסטוריה ומחוייבות, מדינת ישראל הינה מדינת הלאום של העם היהודי – לא רק מדינת הישראלים, ולכן המדינה מחוייבת לפעול לחיזוק הקשרים שבין מדינת ישראל יהודי העולם.

התקדמנו מאוד בשנים האחרונות בו יש שר במשרה מלאה במשרד התפוצות. יש מערך שהוקם ע"י ממשלת ישראל שאומר ליהודי העולם שהם חלק מהמדינה היהודית ומדינת ישראל רואה בהם חלק מהמשימות העומדות בפניה. 

אולם כמו בכל תהליך של יצירת תפיסה, צריך להסתכל על המיצוב של המשרד בעיני הציבור. ההתייחסות כלפי תפקיד שר התפוצות לאורך השנים האחרונות יצרה תפיסה (מוטעית) של משרד שולי וחסר חשיבות. 

בואו נחשוב רגע בצורה שיווקית – מיתוגית, לו היו מציגים את תפקיד שר התפוצות בצורה מעט שונה אפשר היה להפוך את תיק התפוצות לתפקיד בעל מעמד רם יותר. תארו לכם מצב בו, שר התפוצות היה מוצג כנציגו של מחצית מהעם היהודי – דמות חזקה ודומיננטית אשר משמשת למעשה כציר המרכזי אשר מחבר בין כלל יהודי העולם. דמות אשר מובילה אג'נדה משותפת של העם היהודי ומשמשת כקולם של מחצית מיהודי העולם.

לא קל לשנות תפיסות, בעיקר אם זה לא שינוי שמשתלם באופן מיידי, אולם עכשיו זו ההזדמנות לייצר תפיסה שונה עבור אחינו שבתפוצות. הגיעה העת בה ליהודי העולם יהיה שר במשרה מלאה שמבין את האתגר החשוב בתפקיד ושיהיה וקשוב לרחשי העם היהודי בכל פינות העולם.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון גשר הפועל לחיבור וחיזוק הקשר בין מדינת ישראל ליהודי העולם