יאיר לפיד ומשה גפני
יאיר לפיד ומשה גפניצילום: תומר נויברג. יונתן זינדל פלאש90

מקימים ממשלה: יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני גאה בדרישת המפלגות הדתיות והחרדיות לקבוע בחקיקה שהפרדה מגדרית לא תיחשב כאפליה.

המפלגות הדתיות מתעקשות שבאירועים, לימודים ושירותים ציבוריים של המגזר החרדי/דתי אפשר יהיה לבצע הפרדה - ללא הגבלה חוקתית.

הדרישה עוררה את זעמם של אנשי השמאל ובראשם ראש הממשלה יאיר לפיד. ח"כ גפני הגיב: "כל אלו שמדברים נגד הפרדה מגדרית בציבור הדתי והחרדי מגלים את פרצופם האמיתי שהם אנשים חשוכים ולא מתחשבים במי ששונה מהם.

''כל הדיבורים שלהם על השתלבות החרדים ולאפשר להם לחיות על פי אורח חייהם - חלולים וריקים מתוכן. ומעידים על שנאה פתולוגית לציבור הדתי והחרדי, ועל אחת כמה וכמה שאנחנו הולכים לקואליציה עם הליכוד.
כל הנושאים הללו ועוד היינו מקבלים בשקט באם היינו הולכים לקואליציה עם השמאל", הוסיף ח"כ גפני.

שרת הפנים היוצאת איילת שקד אמרה לכתבים לפני כניסתה לחדר הממשלה: "בענייני ההפרדה, מדובר באירועים שקיימים היום, הפרדה בין גברים לנשים, גם לנשים חרדיות מגיע ליהנות מאירועי תרבות, האירועים הללו מתקיימים פשוט היתה התערבות של יועמ"שים מסוימים לאורך השנים, והמטרה היא לא החקיקה הזו אלא לעצור את ההתערבות, לא צריך להיבהל''.

ראש הממשלה יאיר לפיד תקף בחריפות את דרישת החרדים והדתיים, וצייץ בטוויטר: "בזמן שבאיראן נשים אמיצות נאבקות על זכויותיהן, בישראל סמוטריץ' והחרד"לים שלו מנסים לשלוח נשים אל מאחורי המחסומים".

חבר הכנסת מהמחנה הממלכתי מתן כהנא הגיב ללפיד: ''יש ציבורים שעבורם הפרדה מגדרית היא דרך חיים. לא לאפשר לציבורים האלה אירועים ציבוריים בהפרדה מגדרית זו פשוט כפייה. אף אזרח בישראל לא חייב להשתתף באירועים האלה או ללמוד במוסדות בהם נהוגה הפרדה כזו. מי שחפץ בהשתלבות חרדים בחברה הישראלית לא יכול לכפות את אורחות חייו על אחרים''.

שרת התחבורה מרב מיכאלי תקפה: "הזהרנו שקואליציה בלי נשים תפגע בנשים, והנה הם כבר דורשים שלא רק הם, אלא החוק יאפשר לשים נשים מאחור". שרת האנרגיה קארין אלהרר: "כשחקיקה נוסח איראן מתגבשת לנו מול הפנים, רק בג"ץ יכול להגן על הזכות לשיוויון".