השבת גופתו של טירן פרו לישראל
השבת גופתו של טירן פרו לישראלצילום: דוברות מתפ"ש

גופתו של הנער הישראלי טירן פרו, בן ה-18 מדליית אל-כרמל, שנחטפה על ידי מחבלים בג'נין, הוחזרה הלילה (חמישי) לישראל.

הגופה הוחזרה יותר מ-30 שעות לאחר שנלקחה.

ראש הממשלה יאיר לפיד הגיב להשבת הגופה ואמר: "שולח תנחומים מעומק הלב למשפחת פרו ולכל העדה הדרוזית על מותו הטרגי של טירן שהיה אמור לחגוג היום את יום הולדתו ה-18".

"החזרת גופתו למשפחתו היא המעט שיכולנו לעשות כדי להביא נחמה לביתם. אני מודה לכל מי שפעל ביממה האחרונה לסגירת המעגל העצוב הזה", דברי לפיד.

שר הביטחון בני גנץ אחד: "‏אני מבקש להביע הערכה לרשות הפלסטינית על פעולתה להשבת טירן פרו ז"ל למשפחתו. מדובר בצעד הומניטארי בסיסי לאחר פעולה שפלה ובלתי אנושית. אני מבקש להודות לכוחות הביטחון ולכלל הגופים, המנהיגים והנציגים שפעלו בנחישות להשבתו. תנחומיי הכנים למשפחתו שגילתה גדלות נפש ומנהיגות ברגעים קשים".

אדי פרו, דודו של טירן פרו אמר לחדשות 12: "יש הקלה בקרב כל העדה הדרוזית, לא רק בקרב המשפחה. אנחנו ברגשות מעורבים - מצד אחד אנחנו מאוד עצובים וכואבים על אובדן הבן, מצד שני יש לנו סוג של שמחה שהגופה הוחזרה היום ונוכל להביאו לטקס קבורה מכובד וראוי. תודה ושבח לאל שהגופה הוחזרה היום. אם היא לא הייתה חוזרת היום היינו מתעוררים לבוקר של כאוס חברתי".

דובר צה"ל מסר כי "לאחר מאמצים של מערכת הביטחון ובתיאום המנגנונים הפלסטינים והרשות, גופתו של טירן פרו, הצעיר הישראלי שנהרג בתאונת דרכים בג'נין, מועברת כעת למשפחתו בישראל".

אחרי החזרת הגופה, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים על חזרה לשגרה אזרחית מלאה ופתיחת המעברים גלבוע (ג'למה) וסאלם. זאת לאחר שאמש הודיע כי המעברים ייסגרו בשל סירוב הרשות להחזיר את גופתו של פרו.

פרו נפצע קשה בתאונת דרכים באזור ג'נין, פונה על ידי הסהר האדום לבית חולים בעיר, ושם נקבע מותו. כשהתברר שהוא אזרח ישראלי, חטפו מחבלים את גופתו אל מול עיניהם של אביו ואחיו בבית החולים. האב המזועזע סיפר: "הם ניתקו אותו מהמכשירים והרגו אותו. זה היה פחד אימים".

גדודי חללי אל-אקצה הודיעו כי הגופה נמצאת בידיהם וכי הם חטפו אותו. לראיה הם הציגו צילום של תעודת הזהות שלו.

בישראל פעלו ביממה האחרונה להביא לשחרור הגופה ושאפו לסיים את האירוע במישור הדיפלומטי. כך דווח בחדשות 13.

עם זאת, לצד המסר הדיפלומטי הועברה לרשות הפלסטינית גם הבהרה שאם הדברים לא יסתיימו באורח זה מערכת הביטחון ערוכה להשיב את הגופה באמצעים צבאיים שיגבו מחיר מהרשות.

על פי הדיווחים, במאמץ הדיפלומטי להשבת הגופה, היתה מעורבת גם קטאר שלא אין יחסים רשמיים עם מדינת ישראל. לצד הקטארים פעל בנושא גם שליח האו"ם למזרח התיכון והממשל האמריקני שהעביר גם הוא מסרים לפלסטינים.

אמש (רביעי) התקיימה הפגנה סוערת בכביש 6 של צעירים בעדה הדרוזית שחסמו את אזור מחלף אליקים במחאה ודרשו להחזיר את גופתו של טירן פרו.

בנוסף, קבוצת דרוזים רעולי פנים חמושים צולמה כשהיא מאיימת: "אם הגופה של טירן פרו לא תועבר עד מחר בבוקר - ניכנס לג'נין".