בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שר האוצר המיועד, סיפר לרדיו 103FM על הסמכויות הנרחבות שהוא עתיד לקבל ביהודה ושומרון.

לדבריו, צבא לא צריך לנהל אזרחים ואין לכך שום פגיעה בשר הביטחון ובסמכויות שלו. "מערכת צבאית לא באמת יודעת לנהל מערכות אזרחיות. הכל נעשה בתיאום עם ראש הממשלה. אף אחד לא בא להתפרע ולהשתולל", אמר.

"כל הסמכות שהייתה בידיי שר הביטחון בנושאים האזרחים תעבור אלינו. זה הדבר הנכון ביותר. שר הביטחון צריך לעסוק באתגרי הביטחון שעומדים מול מדינת ישראל", הסביר. לטענתו, הדבר האחרון שצריך לעניין את שר הביטחון הוא הפן האזרחי ביהודה ושומרון.

על תקציב המדינה הבא אמר סמוטריץ': "תקציב מדינה משקף ערכים. אני חושב שמדינת ישראל צריכה לחזק את המוסד שנקרא לימוד התורה", הבהיר. בהמשך התייחס להשתלבות חרדים בגיוס לצה"ל, ואמר: "הירידה במוטיבציה לשרת בצה"ל היא בעיה קשה, אבל קשורה לכלל ישראל".

לסיום הביע את דעתו על המתקפה נגד אבי מעוז, ואמר: "אבי מעוז זה דוגמה קלאסית לצביעות ולחוסר האחריות. אף אחד לא יודע מה הוא הולך לעשות והוא עוד לא נכנס לתפקידו".

ההסכם הקואליציוני בין מפלגות הציונות הדתית והליכוד שנחשף הבוקר (שני) עורר את זעמו של ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד. לפיד אמר כי ''לפי ההסכם בין הליכוד לציונות הדתית סמוטריץ׳ ימנה את מתאם הפעולות בשטחים ואת ראש המנהל האזרחי, אלוף ותת אלוף בצה"ל שעד היום מונו בידי הרמטכ"ל. נתניהו מכר את צה"ל לחרד"לים''.

בראש ההסכם, הסעיף שלפיו תשובות המדינה לבג"ץ בנושאי התיישבות, יהיו רק באישור יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'.

בהסכם הוסדרה הקמתה של מנהלת בתוך משרד הביטחון, שתפעל כיחידת סמך עצמאית בכלל ההיבטים. המנהלת תהיה באחריותו של סמוטריץ' או שר שימנה מטעמו ויהיו בה 12 תקנים, כולל תקן של ראש מנהלת (דמוי מנכ"ל) שימונה במשרת אמון. בנוסף, יתוקן חוק יסוד הממשלה כדי שיימשך ההסדר של "שר במשרד".

לפי ההסכם, ח"כ סמוטריץ' יכהן כשר האוצר ברוטציה ואז כשר הפנים. בחלק השני של הרוטציה ימונה שר מטעם הציונות הדתית לתיק הבריאות או תיק אחר שעליו יוסכם עם ראש הממשלה. כמו כן, סמוטריץ' יכהן כשר במשרד הביטחון. ח"כ אורית סטרוק תשמש כשרה למשימות לאומיות, וח"כ אופיר סופר ישמש כשר העלייה והקליטה.

בהסכם נכתב עוד כי הציונות הדתית תחתום על בקשה להחלפת יו"ר הכנסת ותתמוך במועמד הליכוד לתפקיד זה, שיכהן בתפקיד עד להשבעת הממשלה ועד לבחירת יו"ר קבוע לכנסת מטעם ראש הממשלה שיאושר על ידי סיעת הליכוד.

עוד הוסכם כי סמוטריץ' יכהן כחבר בכל פורום ממשלתי כולל הקבינט לכל אורך הקדנציה. מודגש כי ככל שמספר חברי הקבינט יעלה על 11 חברים, תקבל סיעת הציונות הדתית חבר קבינט נוסף למשך כל הקדנציה. בנוסף, חבר כנסת מהציונות הדתית יעמוד בראש ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת.

בנוסף נכתב בהסכם כי סמוטריץ' יהיה ממלא מקום יחיד של יו"ר ועדת השרים לענייני התיישבות, שבו יכהן נתניהו.