בני גנץ
בני גנץצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר הביטחון היוצא בני גנץ פנה לשר הביטחון הבא, שצפוי להיות ח"כ יואב גלנט מהליכוד, והזהיר אותו מלקיחת תיק הביטחון אחרי ש"פורק" על ידי נתניהו וחלקים ממנו הועברו לבן גביר וסמוטריץ'.

גנץ אמר לגלנט: "אם תיקח את התפקיד כפי שהוא מוגש לך תהפוך לקבלן הפירוק של מערכת הביטחון וצה"ל – תהיה שר ביטחון סוג ב' – אות הקין יהיה עליך".

גנץ הזהיר מהעברת מג"ב איו"ש לשליטת המשרד לביטחון לאומי: ''במשמרת שלך, הפעלת הכוח תופקע מהרמטכ"ל לבן גביר, במשמרת שלך, אתה תמצא את עצמך נושא את אות הקין הזה.

''המחיר של לקיחת פלוגות מג"ב הוא גיוס של מעל 70 גדודי מילואים בשנה, כ- 40 אלף מילואימניקים; אנחנו ניאבק. לא נהיה נפולת של נמושות, לא נרד מהארץ – נרעיד את הארץ'', הבטיח שר הביטחון גנץ.

ההסכם הקואליציוני בין מפלגות הציונות הדתית והליכוד שנחשף הבוקר (שני) עורר את זעמו של ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד. לפיד אמר כי ''לפי ההסכם בין הליכוד לציונות הדתית סמוטריץ׳ ימנה את מתאם הפעולות בשטחים ואת ראש המנהל האזרחי, אלוף ותת אלוף בצה"ל שעד היום מונו בידי הרמטכ"ל. נתניהו מכר את צה"ל לחרד"לים''.

בראש ההסכם, הסעיף שלפיו תשובות המדינה לבג"ץ בנושאי התיישבות, יהיו רק באישור יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'.

בהסכם הוסדרה הקמתה של מנהלת בתוך משרד הביטחון, שתפעל כיחידת סמך עצמאית בכלל ההיבטים. המנהלת תהיה באחריותו של סמוטריץ' או שר שימנה מטעמו ויהיו בה 12 תקנים, כולל תקן של ראש מנהלת (דמוי מנכ"ל) שימונה במשרת אמון. בנוסף, יתוקן חוק יסוד הממשלה כדי שיימשך ההסדר של "שר במשרד".

לפי ההסכם, ח"כ סמוטריץ' יכהן כשר האוצר ברוטציה ואז כשר הפנים. בחלק השני של הרוטציה ימונה שר מטעם הציונות הדתית לתיק הבריאות או תיק אחר שעליו יוסכם עם ראש הממשלה. כמו כן, סמוטריץ' יכהן כשר במשרד הביטחון. ח"כ אורית סטרוק תשמש כשרה למשימות לאומיות, וח"כ אופיר סופר ישמש כשר העלייה והקליטה.

בהסכם נכתב עוד כי הציונות הדתית תחתום על בקשה להחלפת יו"ר הכנסת ותתמוך במועמד הליכוד לתפקיד זה, שיכהן בתפקיד עד להשבעת הממשלה ועד לבחירת יו"ר קבוע לכנסת מטעם ראש הממשלה שיאושר על ידי סיעת הליכוד.

עוד הוסכם כי סמוטריץ' יכהן כחבר בכל פורום ממשלתי כולל הקבינט לכל אורך הקדנציה. מודגש כי ככל שמספר חברי הקבינט יעלה על 11 חברים, תקבל סיעת הציונות הדתית חבר קבינט נוסף למשך כל הקדנציה. בנוסף, חבר כנסת מהציונות הדתית יעמוד בראש ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנסת.

בנוסף נכתב בהסכם כי סמוטריץ' יהיה ממלא מקום יחיד של יו"ר ועדת השרים לענייני התיישבות, שבו יכהן נתניהו.

בליכוד הדפו את הביקורת של השמאל על ההסכם שנחתם עם יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ', ומבהירים כי הממשלה החדשה בראשות בנימין נתניהו "תתקן עוול היסטורי ותוביל רפורמת אזרחות שווה למתיישבי יהודה ושומרון", מבלי לשנות את המעמד המדיני או המשפטי של השטח.

''הסמכויות של מתאם הפעולות בשטחים והמינהל האזרחי נשארות במשרד הביטחון, במבנה המשפטי הקיים'', אמרו בליכוד.

"החלטות השר הממונה בעניין מתאם פעולות הממשלה בשטחין והמינהל האזרחי יעשו בתיאום מלא והסכמתו של ראש הממשלה, שימשיך לנהל את המדיניות באחריות ושיקול דעת''.

עוד אמרו בליכוד כי ''בניגוד לדיווחים השקריים, חתימת צווים בתחום יהודה ושומרון ימשיכו להיעשות ע"י אלוף פיקוד המרכז, ותשובות עתירות לבג"ץ יעשו בתיאום כל הגורמים ובהסכמת ראש הממשלה. ההסדר החדש יאפשר שירות טוב ויעיל יותר לאזרחי ישראל ביהודה ושומרון, דבר שהתבקש כבר לפני שנים רבות, מבלי לשנות את הסטטוס קוו המדיני במקום''.